13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Qeveria e re kah fundi i korrikut

QeveriaKosoves-objekti Kosova pritet të bëhet me qeverinë e re diku nga fundi i muajit korrik apo fillimi i gushtit. Agjenda e procesit zgjedhor të 8 qershorit nuk premton që qeveria e re do të mund të formohet më herët. Kësisoj, vera e sivjetme tashmë parashihet të jetë e ngrohtë për kah temperaturat, ajo mund të jetë e gjatë dhe e nxehtë edhe për kah zhvillimet politike, ngaqë nuk do të ketë pushim fare.

Bazuar nga përvojat e mëhershme, procesi zgjedhor do të mund të përmbyllet nga 8 qershori deri në javën e parë të korrikut, me certifikimin e rezultatit. Për shkak se Kosova është një zonë zgjedhore, certifikimi nuk mund të bëhet pa u shqyrtuar të gjitha ankesat e subjekteve politike. Nëse do të ketë parregullsi, mund të ndodhë të organizohen edhe rivotime në qendra apo vendvotime të caktuara,shkruan Tribuna.

Burime të gazetës kanë deklaruar se gjatë konsultimeve të partive politike dhe presidentes Atifete Jahjaga kryesisht është lakuar një muaj kohë si i domosdoshëm për ta përmbyllur gjithë procesin. Kjo, sipas të njëjtave burime, ka qenë arsyeja pse nuk është pranuar data 15 qershor për organizimin e votimeve, ngase procesi do të shtyhej në verën e vonë.

Më Shumë

Rrufeja godet një shtëpi në Suharekë

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri gjatë ditës së sotme në fshatin Nishor të Suharekës. Dyshohet se zjarri ka ndodhur si pasojë e goditjes së...

Gjobiten shoferët në Prizren, tejkaluan kufizimin e shpejtësisë

  Njësia Rajonale e Trafikut Rrugor ne Prizren ka hasur në shoferë të cilët në zonën ku kufizimi i shpejtësisë është 50 km/h, kanë lëvizur...

Lajmet e Fundit