18.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Ambasadorja gjermane pozon si Shote Galica

Ambasadorja gjermane ne tiraneAmbasadorja gjermane në Tiranë, në prag të largimit të saj pas përfundimit të misionit diplomatik në vend, nuk i ka shpëtuar fokusit të fotografit Roland Tasho, duke rezervuar një profil ndryshe, që edhe një herë dëshmon dashurinë e saj për Shqipërinë dhe shqiptarët.

Me veshjen tipike të Shote Galicës, luftëtares së njohur të çetave kryengritëse kosovare, duket se ambasadorja gjermane në Tiranë ka dashur që, bashkë me përvojën e këtyre viteve të shërbimit diplomatik në vendin tonë, të marrë me vete në “dosjen” e kujtimeve edhe diçka të vyer sa i takon kulturës tradicionale, me veshje popullore.

Fotografi Roland Tasho thotë se kjo foto është rezervuar enkas për ambasadoren, në formë dhurate përpara largimit nga Shqipëria, por si punë ka qenë pjesë e ekspozitës së çelur pak muaj më parë, me titull “Portrete Europiane”.

Më Shumë

Eurolind Avdimetaj transferimi i ri i Suharekës

Suhareka ka vazhduar me përforcime për sezonin e ri, ku do të luajnë për herë të parë në Superligë. Eurolind Avdimetaj është transferimi më i...

Të dhënat e regjistrimit të popullsisë: Rajoni i Prizrenit në vitin 2024 ka 50 mijë banorë më pak se në vitin 2011

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), të premten, ka publikuar rezultatet preliminare të regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave për vitin 2024, përfshirë...

Lajmet e Fundit