23.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Librat e rinj, Shkëlqim Çela, “Ishulli Ruzvelt”

ishulli-ruzvelt“Ishulli Ruzvelt” është një novelë e shkruar plot stil nga një autor i cili nuk e ka sprovën e parë letrare këtë libër. Ai është përballur me lexuesin dhe me botime të tjera si “Mëmëdhembje”, “Kulmak”.

Midis poezisë dhe prozës, Çela duket se ka vendosur të qëndrojë më gjatë te proza, duke e parë atë si formën e cila plotëson gjithë konceptin e tij letrar.

Temat që ai lëvron kërkojnë të nxjerrin në pah të shkuarën e vendit të tij. “Ishulli Ruzvelt” është një rrëfim që ka nisur nga ngacmimet që ai ka nga e shkuara e vendit të tij.

Shqipëria dhe ajo çfarë ka ndodhur në historinë e saj, janë pjesë e ndjesive letrare të Çelës.

Më Shumë

Rahovec, identifikohet i dyshuari për 25 lajmërime apo kallëzime të rreme

Prej datës 8 janar 2022 deri më 14 gusht 2022 përmes aplikacionit “Lajmëro Policinë” pranë Stacionit Policor në Rahovec janë paraqitur njëzetepesë (25) lajmërime...

Amaneti i Gjergj Fishtës

Hylli i Dritës u themelua në vitin 1913 nga atë Gjergj Fishta bashkë me françeskanët e tjerë. Në gjithë ekzistencën e vet, Hylli i...

Lajmet e Fundit