22.8 C
Prizren
E premte, 25 Qershor, 2021

Analistët thonë se PDK do ta merr postin e presidentit dhe do të evitohen zgjedhjet

Partia Demokratike e Kosovës nuk e ka mohuar qe si opsion i saj është edhe shkuarja në zgjedhje, por për njohësit e çështjeve politike kjo nuk po duket bindëse, ata thonë se për postin e Presidentit, PDK mund te futet në Qeveri.

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, mbeten opsion përderisa ka brishtësi në koalicionin aktual qeverisës. Por, sipas njohësve të zhvillimeve politike, ato mund të mos jenë aq të ngutshme, si interpretohen.

Për gazetarin Bekim Kabashi, pozicioni i PDK-së  gjatë gjithë kohës  ka qenë i paqartë, pavarësisht që ata janë në opozitë.

“PDK-ja pavarësisht se zyrtarisht është në opozitë ka pasur një pozicion të paqartë në raport me qeverinë. Këtë e kanë bërë për shkak të rrethanave politike në vend e sidomos për shkak të çështjes së presidentit…Nëse PDK merr postin e presidentit përmes AAK-së dhe NISMA-s, ajo nuk do ta çoj vendin në zgjedhje”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Bekim Kabashi.

Ndërsa, politologu, Ramush Tahiri beson qe Partia Demokratike e Kosovës, do bëhet pjesë e Qeverisë, dhe sipas tij kjo parti do negocioj për postin e presidentit.

“PDK në kuadër të taktikës së vet do të futet në qeveri dhe do të negociojë pozitën e presidentit dhe do të sigurojë votat e nevojshme për mbajtjen e qeverisë. Unë nuk konsiderojë se PDK-së në këtë situatë do t’i konvenojnë zgjedhjet pasi është në ristrukturim të brendshëm dhe ende nuk e ka kompletua platformën opozitare”, deklaroi Ramush Tahiri.

Qeveria Hoti vazhdimisht është kritikuar për brishtësinë e saj, për shkak të mungesës së votave në Kuvend. Kurse plotësimi i koalicionit me PDK-në, është parë në vazhdimësi si fuqizim i kësaj qeverie. /RTV Dukagjini/Telegrafi/

Më Shumë

E frikshme: Arinj e gjarpërinj po shfaqen në këtë fshat të Prizrenit

Banorët e fshatit Billushë të Prizrenit, janë ankuar se kanë probleme me një ari, që po shfaqet gati natë për natë në oborret e...

Enca pranon ofertën për ta kaluar natën me para me një ndjekës, por ka një kusht

Këngëtarja, Enca Haxhia, është mjaftë aktive në rrjete sociale, ku vazhdimisht publikon fotografi e video nga jeta saj e përditshme. Madje, shpeshherë provokon imagjinatën...

Ish-drejtori i Inspektorateve në Prizren thotë se e çoi lëndën në Prokurori posa mori vesh për ndërtimin e dy kateve pa leje

 Ish-drejtori i Drejtorisë së Inspektorateve, Islam Thaqi, ka thënë se e ka kuptuar se një ndërtim ka pasur tejkalime për dy kate vetëm atëherë...

Mjekët ia prejnë fytyrën foshnjës gjatë lindjes me operacion

Një çift në Kolorado po kërkon përgjigje nga një spital në Denver pasi ata thonë se fytyra e vajzës së tyre të porsalindur është...

Pse po vdesin të moshuarit nëpër motele?

Një 64 vjeçar është gjetur pa shenja jete mesditën e së hënës në një motel në Prizren Policia ka njoftuar se viktima në momentin kritik...

Xhaka: Njerëzit duan ta shkatërrojnë Zvicrën por kot e kanë

Granit Xhaka iu ka reaguar kritikëve dhe mediave zvicerane pas fitores shpresëdhënëse të Zvicrës 3-1 kundër Turqisë në ndeshjen e fundit grupore në “Euro...

Masat e reja/ Kështu duhet të organizohen dasmat sivjet

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim të martën për lehtësim të mëtutjeshëm të masave kufizuese, me qëllim të luftimit të pandemisë së koronavirusit. Në arsyetimin...

Situata me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit: 5 pacientë në trajtim

Në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 77 pacientë. Nga ta, 28 janë të konfirmuar me COVID-19, ndërkaq...

Vendos KQZ-ja – Dënon Nismën, mbi 950 mijë euro për fushatën e zgjedhjeve lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka marrë vendim për ta gjobitur me 350 euro Nismën, pasi ky subjekt politik nuk e ka lajmëruar KQZ-në,...

Temperaturat në Kosovë parashihen të arrijnë deri në 30 gradë Celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të dielën do të mbajë mot i nxehtë dhe me pak vranësira. Sipas institutit, reshjet e shiu priten...

Rinovimi i Messit, Laporta jep përditësimet e fundit: Do të doja të na thoshte ‘po’ sa më herët

Gazeta katalunase, La Vanguardia, ka publikuar në intervistë me presidentin e Barcelonës, Joan Laporta, në të cilën ai ka dhënë përditësimet e fundit lidhur me...

Roma afër marrëveshjeve me Granit Xhakën dhe Rui Patricion

Klubi italian, Roma thuhet se është afër të mbyll transferimin e mesfushori të Arsenalit, Granit Xhaka dhe portierit të Wolverhampton Wanderers, Rui Patricio. Giallorossët kanë...

Komuna e Prizrenit subvencionon fermerët me 329 krerë mëshqerra gravide

Komuna e Prizrenit subvencionon fermerët me 329 krerë mëshqerra gravide Kryetari i Komunws, Mythaer Haskuka tha se "një nga prioritetet e komunës sonë, është zhvillimi...

Gjendet pa shenja jete një person në një motel të Prizrenit

Një person i gjinisë mashkullore është gjetur pa shenja jete në një motel (emër i njohur për redaksinë) në Prizren, dje në mesdite. Sinjali merr...

32 vjeçarja ukrainase mashtron anglezin 52 vjeçar, i vjedh 200 mijë dollar

Një 52 vjeçar britanik u fejua me një grua të re ukrainase, duke menduar se po ndërtonte një jetë të re, por rezultoi se...

Arrestohet prokurori i Sarandës, një oficer i policisë gjyqësore, arbitri dhe zyrtari i klubit ‘Përmeti’

Një hetim me rëndësi i zhvilluar nga SPAK ka çuar në pranga prokurorin e Sarandës, Sali Hasa për veprën penale të korrupsionit, por jo...

Lajmet e Fundit