14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Artisti nga Prizreni me ekspozitë personale në Stacion

Agim Balaj-ekspozite“But what distinguishes the worst bees from the best of architects is this, that the bee raises his structure in imagination before she erects it in reality”. Ka zgjedhur një titull të tillë për të ardhur me një ekspozitë të munguar prej kohësh.

Artisti Agim Balaj kështu me datë 20 shkurt hap ekspozitë personale në Qendrën për Art Bashkëkohor Stacion, me një punë kuratoriale të Albert Hetës.

Ekspozita ‘But what distinguishes the worst bees from the best of architects is this, that the bee raises his structure in imagination before she erects it in reality me Agim Balajn’, përveç tematikës të ofruar nga interesimi, vrojtimi dhe hulumtimi artistik, paraqet vazhdimin e hulumtimin të skenës së artit dhe artistëve që janë vetë-edukuar dhe gjenden jashtë ndikimit të sistemit të krijuar nga institucionet arsimore, jashtë strukturave akademike të kulturës, por me ndikim në zhvillimet në art dhe kulturë.

Vitet e kaluara nga kjo strukturë me punën e tyre kanë dalë në sipërfaqe artistë dhe grupe artistësh që kanë sfiduar me punën e tyre kreative edhe jokonformizmin sistemin arsimor aktual, dhe jo vetëm këtë pjesë të establishmentit.

Agim Balaj është i lindur në Prizren (1980). Balaj ka diplomuar në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës. Agim Balaj ka qenë pjesë e ekspozitës 7: Agim Balaj dhe Dritëro Nikqi, (2013), Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor Prishtinë. /KultPlus.com/

Më Shumë

Tre gjigandët e Serie A në garë për Kante

N’Golo Kante është në vitin e fundit të kontratës me Chelsea-n. Mesfushori francez pritet të largohet në fund të sezonit dhe tre klubet nga...

Sot nis stina e vjeshtës

23 shtatori shënon përfundimin e stinës së verës dhe stinës së vjeshtës. Vjeshta saktësisht ka hyrë në orën 02:04 min. Institutit Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit