7.7 C
Prizren
E enjte, 3 Dhjetor, 2020

ATK-ja krenohet me rezultatet, për 20 vjet mblodhi mbi 4 miliardë €

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka shënuar 20-vjetorin e themelimit, raporton Ekonomia Online.

Në këtë përvjetor jubilar u vlerësua kontributi i ATK-së në përmirësimin e jetës së qytetarëve të vendit, ndërsa u dhanë lëvdata të shumta për funksionimin, avancimin dhe modernizimin e këtij institucioni shtetëror.

Drejtori i përgjithshëm i ATK-së- Ilir Murtezaj tha se ATK-ja për 20 vjet ka mbledhur mbi 4 miliardë euro tatime dhe mbi 1 miliard euro kontribute pensionale.

“Kam nderin të përshëndes të pranishmit në ATK sot shënon 20 vjetorin e themelimit që sigurisht gjatë rrugëtimit ka pasur sfida ku në të njëjtën kohë ATK ka prekur rezultate të jashtëzakonshme në përmirësimin e jetës së qytetarëve. Misioni i ATK-SË është ngritja e jetës qytetare në përputhje me ligjet e Kosovës. Si rezultat i punës profesionale ATK-ja për 20 vite ka arritur të mbledh mbi 4 miliardë e 707 euro tatime, dhe 1 miliard e 797 euro kontribute pensionale. ATK ka zhvilluar një organizim profesional’, tha ai.

Shefi i ATK-së përmendi edhe disa të arritura gjatë vitit që posa lamë pas.

“Në këtë vit ATK ka krijuar sistemin elektronik, për ATK sistemi elektronik ka reduktuar koston deklarative në të njëjtën kohë për tatimpaguesit ka kursyer kohën dhe gabimet e mundshme. Tani jemi në finalizim të realizimit të objektivave për vitin 2020- 2021”, tha Murtezaj.

Presidenti Hashim Thaçi tha se ATK-ja është ndërtuar nga zeroja dhe ka shënuar rezultate të shumta dhe më e rëndësishmja është se ATK-ja është dashur të ndërtoj besimin e qytetarëve për mbledhjen e tatimeve për shkak të përvojës së hidhur që pati me shtetin serb.

“Sot është një ditë e veçantë që shënon 20 vjetorin të themelimit të atk-së dhe ky vendim  vuri themelet e strukturës që mundëson mbledhjen e tatimeve nga të gjithë në Kosovë. ATK-ja është ndërtuar nga zeroja, kurse kanë arritur suksese kolosale sot, fillimisht bashkë me partnerët ndërkombëtarë është dashur të ndërtohet korniza ligjore, më e rëndësishme është dashur të ndërtohet besimi i qytetarëve dukee pasur parasysh përvojën e hidhur me shtetin e kaluar serb:, tha ai.

“Sot shumë është arritur në 2 dekada të gjithë kemi arsye të ndihemi kirë dhe krenar ATKsot funksion me praktika më të mira ndërkombëtare, legjislacioni relevant përmbush standardet më të larta ndërkombëtare, kanë mbetur edhe shumë sfida që duhet të zgjidhen për çfarë kam besim të madh që do të tejkalohen, kjo vetëm sa do ta forcon shtetin dhe ekonominë e Kosovës e gjithë kjo do ta rris besimin e qytetarëve. Urime 20 vjetori i ATK-së edhe shumë suksese di ta keni ërkrahjen time ju dëshiroj edhe më shumë suksese”, tha presidenti Thaci.

Mustaf Grainca, zëvendësministër i Financave tha se ATK-ja ka rritur integritet të lartë profesional dhe se këtë e kanë dëshmaur institucionet kredibile ndërkombëtare.

“Dua të uroj ATK- në për 20 vjetorin e themelimit kemi shumë arsye për të festuar.  ATK është një ndër institucionet më më shumë përgjegjësi në Republikën e Kosovës, ATK ka arritur integritet të lartë profesional ky është një vlerësim i institucioneve ndërkombëtare si FMN, GIZ e të tjerë. ATK në vitin 2019 ka pasur një vit shumë të suksesshëm në mbledhjen e tatimeve”

Hilel Trand, nga Zyra e BE-së në Kosovë, tha se ATK-ja është në rrugë të mbarë për t’u modernizuar dhe se është duke luajtur një rol të rëndësishëm për qytetarët.

“ATK është në rrugën e duhur për tu bërë një ATK moderne, është një prej shtyllave kryesore në menaxhimin e të hyrave, kjo luan një rol shumë të rëndësishëm për qytetarët. Ka ende shumë punë për tu bërë, dua të thënë se BE do të jetë pran jush do të bashkëpunojë ngushtë me ne”, tha ai

Arian Zeka- nga oda amerikane tha se janë impresive rezultatet e ATK-së për 20 vjet, ndërsa shprehu zotimin për një partneritet të mëtejmë ndërmjet ATK-së dhe Odës Amerikane.

“Janë inpresive rezultatet e ATK-së për 20 vite për mbushjen e thesarit të vendit, dhe avancimi i partneritetit publiko-privat.  Janë të shumta të arriturat që kjo organizatë ka për 20 vite si për përmirësimin e legjislacionit, ka ende shumë punë për tu bërë, në luftimin e ekonomisë joformale. Si drejtor i OEAK-ut do të shprehë zotimin për partneritet të sinqertë”, tha ai.

- Advertisement -

Më Shumë

Trajneri Skënder Gega shërohet nga koronavirusi, i kthehet skuadrës së Kukësit

Skënder Gega ka kaluar COVID-19 dhe problemet shëndetësore që i krijoi infeksioni i rrezikshëm. Lajmi i gëzueshëm është dhënë sot nga klubi i Kukësit, i...

Eqrem Kryeziu: Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët

Ish-nënkryetari i LDK’së, Eqrem Kryeziu, ka kritikuar kryetarin Isa Mustafa për humbjen e zgjedhjeve lokale në Podujevë. “Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët,...

Konfirmohet lëndimi i rëndë i Milot Rashicës

Ylli i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica ka pësuar një dëmtim gjatë stërvitjes së djeshme. Vetëm pak javë pas rikthimit në fusha të blerta, anësori...

Kryeministri: Rreth 500 punëtorë do të përfitojnë nga Masa e 8

Ka nisur të bëhet nënshkrimi i kontratave për financim të projekteve nga Masa e 8 e Programit për Rimëkëmbje Ekonomike 2020. Në këtë ngjarje ka...

Dhjetë të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Dhjetë persona kanë vdekur si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit në Kosovë. Të martën janë regjistruar 521 raste të reja me...

Fahri Musliu: Skënderbeu dhe Adem Jashari u poshtëruan në Prizren

Veterani i gazetarisë, Fahri Musliu ka kritikuar skulpturën e shtatores së Skënderbeut dhe Adem Jasharit që u zbuluan dje në Prizren. Sipas tij, dy figurat...

Bekim Jashari reagon pas kritikave për shtatoren e Adem Jasharit në Prizren

Familja Jashari nga Prekazi ndihet falënderuese që në Ditën e Flamurit kosovarët po mendojnë për të bëmat e paraardhësve të tyre. Nipi i Adem Jasharit,...

Prizrenit i kërkohet t’i heqë “Skënderbeun” 70 mijë eurosh dhe “Adem Jasharin” e frizerit

Gjashtë thasë çimento, rërë, poliester dhe ngjyra, janë materialet që i kanë hyrë në punë autorit të shtatores së Adem Jasharit që ta rrumbullakojë...

Nis peticioni online i bizneseve: Të deklarojmë tatimet por mos t’i paguajmë deri në miratimin e Pakos së Rimëkëmbjes

Dështimi i aprovimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike në Kuvend, ka dëmtuar edhe më shumë bizneset që janë goditur nga pandemia e COVID-19. Për këtë...

Suharekë, shtyhet gjykimi për veprën penale vjedhje e shërbimeve komunale

Ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor, i paraparë për të hënën në Gjykatën Themelore ne Prizren- Dega Suharekë ndaj të pandehurit Gëzim Mahmutaj, i...

Messi u përpoq ta rikrijonte edhe golin legjendar ‘Dora e Zotit’ të Maradonas

Një prej momenteve të paharruara në historinë e futboll është goli i Diego Maradonas i shënuar në çerekfinale të Kampionatit Botëror të vitit 1986...

SBASHK: Në kalendarin e Ministrisë e hëna është pushim dhe nxënësit nuk humbin asgjë

Qeveria e Kosovës tha të premten se ditën e hënë do të punohet dhe nuk do të pushohet për shkak të festës së 28...

Dështon të mbahet seanca për rastin e vrasjes së rëndë në Suharekë

Ka dështuar të mbahet seanca e paraparë për sot në Gjykatën Themelore në Prizren, për vrasjen e tanimë të ndjerit Abedin Bytyqi, që kishte...

Pamje: Mike Tyson dhe Roy Jones ndahen baras në meçin e shumëpritur

Mike Tyson ka thënë se do shkojë edhe më larg dhe do të bëjë edhe më shumë në ringun e boksit, pasi rikthimi i...

Teksti i shkëlqyer i ushtrimeve gramatikore

Shkruan: Prof. Gani Rudaj Shumëherë dëgjojmë se lëndët si: matematika, fizika, kimia dhe gjuha ( gramatika ) janë të vështira për t`u mësuar. Këtë thënieje...

SBAShK kundër Hotit, kërkon pushim te hënën për shkollat

Sindikata e Bashkuar e Arsimit ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për të gjithë punonjësit  e këtij sektori. “Të premten punëtorët...

Lajmet e Fundit

Protesta para Apelit: Tasiq ma ka djegë babën, ju ia ulni dënimin

Familjarët nga Krusha e Vogël dhe e Madhe me fotografitë në dorë të familjarëve të vrarë të enjten kanë shkuar në kryeqytet pranë Gjykatës...

LDK-ja në Prizren njofton për vdekjen e aktivistit të saj

Ka ndërruar jetë aktivisti i LDK-së, Shaban Bobaj, lajmin e ka bërë të ditur dega e kësaj partie në Prizren. “Ikja e tij eshte humbje...

“Do ta kallim këtë gjykatë” – Kryetari i Apelit përplaset me protestuesit nga Krusha

Banorët e Krushës së Madhe dhe të Vogël po protestojnë para Pallatit të Drejtësisë në Prishtinë duke shprehur revoltën e tyre për uljen e...

Neymar: Dua të luaj me Messin në vitin tjetër

Ylli i Paris Saint-Germainit, Neymar, ka deklaruar se dëshiron që sërish të luajë bashkë me Leo Messin në vitin tjetër. Neymari e Messi ishte bashkëlojtarë...

Sevilla futet në garë për Shaqirin

Skuadra nga La Liga, Sevilla është futur në garë për Xherdan Shaqirin, kanë njoftuar të enjten mediumet spanjolle. Bëhet e ditur se Sevilla tashmë ka...