19.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Azilantët nga Kosova temë kryesore në Gjermani

Azilantet nga Kosova`Zideuchte Caitung` shkruan se eksodi masiv nga Kosova, këtë dimër është rritur shumë, dhe në vitin e kaluar azilin e kanë fituar vetëm 2 përqind e shqiptarëve nga një numër i madh i kërkesave.

Për shkak të numrit të madh të refugjatëve nga Kosova, në Gjermani po kërkohet zgjidhje e shpejtë kanë shkruar sot mediat gjermane, nga të cilat njëra është përshpejtimi i procedurave të azilit dhe tjetra është ruajtja e situatës në Ballkan.

Bernd Meshoviq, zëvendësi i drejtorit të organizatës humanitare Pro Azil, thotë se në këto lista në disa raste mundë të flitet për mëshirë dhe para së gjithash diskriminimi ndaj romëve.

Por ai thotë se në mesin e shqiptarëve të Kosovës nuk ka strehim politik derisa shumica e romëve nga ky vend e kanë lëshuar vendin.

Sipas tij njëri nga motivi që shqiptarët po e lëshojnë Kosovën dhe Shqipërinë është “frustrimi i rritur”.

Më Shumë

Australiania tronditet pasi qëndroi 20 minuta në guaskën e tualetit dhe nuk kishte vërejtur merimangën e fshehur

Një modele australiane ka ndarë ‘tmerrin’ e saj kur gjeti një merimangë të madhe gjuetare të fshehur nën ndenjësen e saj të tualetit, pasi...

39 shoqata sindikale e kanë përkrahur propozimin e deputetit Gola, 663 kundër: Greva vazhdon

Përpjekjet për gjetjen e një zgjidhjeje që do të rezultonte me ndërprerje të grevës në arsim kanë vazhduar deri në orët e vona të...

E diela me diell

Lajmet e Fundit