19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Berluskoni i shpëton burgut

Berlusconi-14-18Ish-kryeministri Silvio Berlusconi konsiderohet i pafajshëm, nga gjykatësit e Gjykatës së Apelit të Milanos, lidhur me akuzën për bashkëpunim dhe nxitje të prostitucionit të të miturve.

Në gjykimin e Shkallës së Parë, ai ishte dënuar me shtatë vjet heqje lirie, ndërsa gjykatësit e Apelit vendosën që ta çlirojnë nga akuzat, sepse “fakti nuk ekziston” dhe se nuk e dinte moshën e vajzës, transmeton AMA.

Bëhet fjalë për rastin e 17-vjeçares marokene Ruby, për të cilën Berlusconi, në atë kohë kryeministër, pati kërkuar nxjerrjen nga gjendja e arrestit, sepse – sipas tij – ishte mbesa e ish-presidentit egjiptian Mubarak.

Skandali me sfond seksual që preku ish-kryeministrin u zgjerua, pasi, si vajza në fjalë, ashtu edhe persona të tjerë, rrëfyen për festat pikante të organizuara në banesën e Berlusconit, në Arcore, pranë Milanos.

Do të duhen rreth tre muaj për të njohur motivacionet specifike të sentencës; ndërkohë mbështetësit e ish-kryeministrit, akovatët e tij mbrojtës dhe eksponentët më të afërt politik, deklarojnë se më në fund drejtësia u vu në vend.

Më Shumë

63 vjet nga vdekja e Ahmet Zogut – si u bë mbret dhe si iku nga Shqipëria!

Ahmet Zogu u lind në Burgajet të Matit, më 8 tetor 1895. Ishte politikan shqiptar, ministër i Brendshëm (30 janar, 1920 – 14 nëntor,...

Sulmoi fizikisht fëmijën e fqinjit, policia arreston të dyshuarin në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person, pasi ka sulmuar fizikisht fëmijën e fqinjit. Rasti ka ndodhur të martën në ora 18:13...

Lajmet e Fundit