6.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Biblioteka Kombëtare shënon 75 vjetorin e themelimit

Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë sot ka shënuar 75 vjetorin e themelimit, njofton Klan Kosova.

Për shënimin e këtij përvjetori gjatë tërë ditës sot do të mbahen aktivitete të ndryshme.

Fazli Gajraku, drejtori i Bibliotekës, ka thënë se ata janë duke u munduar që të ruajnë trashëgimin e shkrimit në përpjekje për ta digjitalizuar.

“Ne po punojmë në mbledhjen e kulturës gojore të Kosovës në digjitalizimin e saj. Me 28 nëntor ekspozita me materiale fotostatike të Skënderbeut do të hapet në bibliotekë”, ka thënë Gajraku.

Ndërsa Sazana Çapriqi, kryetare e Këshillit Drejtues të Bibliotekës Kombëtare, ka thënë se ky institucion përballet me probleme të infrastrukturës.

“ Akoma nuk ka arritur t’i le mbrapa disa probleme, akoma ballafaqohemi me planin e infrastrukturës, janë bërë disa përpjekje, por problemet nuk janë zgjidhur”, ka thënë Çapriqi.

Më Shumë

Moti sot me diell, temperaturat deri në 17 gradë

Moti për këtë të mërkurë pritet të jetë me intervale të gjata me diell. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, nëpër zona të kufizuara do të...

Gjyqtarët e Kushtetueses nuk do t’i nënshtrohen vettingut

Gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese nuk do t’i nënshtrohen vettingut, gjë të cilit do t’i nënshtrohen të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët në vend. Mospërfshirjen e gjyqtarëve...

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit