19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

“Bilbili i Kosovës”, Nexhmije Pagarusha feston 81 vjetorin e lindjes

NexhmijePagarusha-dekorohetKëngëtarja e njohur shqiptare Nexhmije Pagarusha ka festuar dy ditë më parë ditëlindjen e saj. Bilbili i këngës shqipe ka mbushur 81 vjeç. Një jetë e mbushur me një karrierë të gjatë dhe të begatë artistike.

Këngëtarja ka lindur në fshatin Pagarushë të Malishevës. Ajo ka nisur karierën e saj muzikore në Radio Prishtina në vitin 1948. Puna e saj muzikore krijuese zgjati për gati 40 vjet dhe është shumë e vështirë për të thënë, se cilave zhanre të muzikës i takon, pasi ajo këndoi pothuajse për të gjithë.

Interpretimet e saj në muzikën popullore ishin të përsosura sikurse interpretimet e saj në muzikë klasike, sidomos në opera. Pagarusha është vlerësuar nga kritikët e muzikës dhe admiruesit e muzikës. Ajo është quajtur Bilbili i Kosovës, Mbretëresha e muzikës Shqiptare, Madam Butterfly, etj.

Më Shumë

Mbi 1 500 besimtarë nga Kosova shkojnë në haxh këtë vit

Në Këshillat e Bashkësisë Islame në Kosovë kanë filluar përgatitjet për nisjen e besimtarëve myslimanë për në haxh. Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) ka njoftuar...

Fillon edicioni i 21-të i manifestimit “Java e Remzi Ademajt – Shtigjeve të Lirisë” në Prizren

Manifestimi tradicional "Java e Remzi Ademajt - Shtigjeve të lirisë" ka nisur në Prizren me hapjen e edicionit të 21-të. Organizuar nga drejtoria e Arsimit,...

Lajmet e Fundit