15.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Botohet romani që i kushtohet aktores Leze Qena

Me rastin e njëvjetorit te? vdekjes se? aktores se? njohur Leze Qena, shkrimtari Vilson Culaj ka botuar roman, “Dashuri te? paprekura”.

Ky roman biografik paraqet jetën e aktores Leze Qena qe? nga fëmijëria e saj e hershme e deri ne? kalimin e saj ne? amshim.

Romani “Dashuri te? paprekura – Saga e një fryme te? heshtur” i autorit Vilson Culaj, botuar nga Shtëpia Botuese “Jakup Ceraja”, përshkruan ne? detaje jetën dhe veprën e artistes Qena, duke e kthyer ne? një personazh romani.

Ky rrëfim romanor, sipas studiuesve të letërsisë, është mesazh epik sepse jo pak artiste? kaluan nëpër luginën e vdekjes, por fale? stoicizmit, trashëgimisë dhe vizionit te? tyre, dolën ngadhënjimtare para kurtheve te? botës.

“Përmes këtij rrëfimi, autori Culaj arrin te? japë elemente etnopsikologjike, filozofike dhe bartë te lexuesi një mesazh, fuqinë e bukurisë artistike të fjalës si tërësi teksti dhe fjalisë si kontekst. Romani, fund e krye, e përshkon indin e shpirtit fisnik-human te? kryepersonazhit dhe rrezatimin hyjnor për jetën, njerëzit dhe botën”, ka shkruar studiuesi Maxhun Osmanaj, për romanin e Culajt.

 

Ballina e romanit ‘Dashuri te? paprekura’. Foto: Kallxo.com

Më Shumë

Turqit e Ballkanit s’e duan Erdoganin, votuan Kiliçdaroglunë

Fitorja e presidentit Recep Tayyip Erdogan në balotazhin presidencial të Turqisë të dielën u festua në të gjithë Ballkanin – rajon në të cilin...

Kurti: U pajtova që situata në Veri të qetësohet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shkruar në llogarinë e tij në Twitter, se në një telefonatë me kryediplomatin italian, Antonio Tajani, ka shprehur...

Mona Liza

Lajmet e Fundit