20.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Gusht, 2022

Digjet xhamia 139-vjeçare në Afrikën e Jugut

Flakë masive kanë përfshirë xhaminë 139-vjeçare në qytetin Durban të Afrikës së Jugut, raporton Al Jazeera.

Shkaku për zjarrin në xhaminë “Grey Street” nuk dihet ende, ndërsa nuk është raportuar për viktima.

Zjarrfikësit arritën që ta vënë zjarrin nën kontroll brenda dy orësh.

Xhamia me strukturë historike mund të akomodojë deri në 7000 besimtarë, kurse njihet si një ndër xhamitë më të vjetra dhe më të mëdha në hemisferën jugore.

Kliko videon

Më Shumë

Muhamed Thaqi, trajner i Rahovecit

Muhamed Thaqi do të jetë në krye të klubit të basketbollit, Rahoveci për sezonin e ri në Superligën e Kosovës. Thaqi është zyrtarizuar të shtunën...

Edi Rama takon presidentin e Turqisë, Erdogan

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është takuar sot me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, në vizitën që po zhvillon në shtetin e Turqisë. “Takim...

Lajmet e Fundit