1.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Dihet emrin i të dyshuarit për vrasjen e pjesëtarit të EULEX-it!

eulexi i vrarPas publikimit të artikullit të premten në Tribuna lidhur me hetimet për vrasjen e doganierit të EULEX-it, Andrius Senaviçius, ka reaguar misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit.
“Pas publikimit të raporteve në media se faktorët politik janë duke ndikuar në hetimin rreth vrasjes së pjesëtarit të EULEX-it Andrius Senaviçius, Misioni i Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit – EULEX, dënon sugjerimet se ndërhyrja nga entitetet jashtë gjyqësorit është duke e dëmtuar këtë hetim, Misioni hedh poshtë këtë raport si të pabazë dhe të padobishëm në kauzën për sjelljen e autorëve të krimit para drejtësisë. Hetimi është në vazhdim e sipër, nën juridiksionin ekskluziv të Prokurorisë Speciale të Kosovës (PSRK). Të gjitha burimet e nevojshme janë duke u angazhuar për të sjellë autorët e këtij krimi para drejtësisë”, thuhej në reagimin e EULEX-it.
Sqarimi i gazetës

Gazeta ia bën të ditur EULEX-it dhe lexuesve se qëndron fuqishëm pas shkrimit të publikuar. Tribuna rikujton të gjithë, përfshirë edhe misionin e BE-së për sundimin e ligjit, se ne nuk kemi paragjykuar vendimin e gjykatës lidhur me të dyshuarin për vrasjen e Andrius Senaviçiusit. Emri i të dyshuarit, siç e kemi përmendur edhe në artikull, është i njohur për redaksinë, por duke mos dashur t’i pengojmë hetimet, nuk e kemi publikuar. /Tribuna/

Më Shumë

Shtëpia e Freddie Mercury në shitje për 30 milionë paund

Ish-shtëpia e legjendës së muzikës Freddie Mercury shitet për 30 milionë paund. Garden Lodge në Kensington, në perëndim të Londrës, më parë përshkruhet nga Mercury...

Gjendja e Lirisë/ Durak Thaçi kërkon largimin e Ramadan Kiçes

Njëri nga anëtarët e komisionit për dhënien në menaxhim privat të KF “Liria”, Durak Thaçi, ka reaguar përmes një postimi në Facebook, rreth gjendjes...

Lajmet e Fundit