2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Thaçi preferon shpërbërjen e Parlamentit

HashimThaci-IsaMustafaKosovarët brenda pak muajsh do t`u drejtohen kutive të votimit. Partitë më të mëdha në vend pritet që të merren vesh për shpërbërjen e parlamentit aktual me qëllim që 45 ditë prej momentit të shpërbërjes të shkohet në zgjedhjet ë rregullta.

Skenari i shpërbërjes së parlamentit, pos që do të shpejtonte zgjedhjet, sipas burimeve të gazetës është edhe skenari i preferuar nga kryetari i PDK-së Hashim Thaçi, që njëherësh është edhe kryeministër aktual i Kosovës. Arsyeja e këtij veprimi ka të bëjë me pakon për sundimin e ligjit që Kuvendi i Kosovës duhet ta kalojë. Pjesë e kësaj pakoje është edhe vendimi për themelimin e Tribunalit Evropian për UÇK-në.

PDK nuk është e interesuar që ky vendim të merret para zgjedhjeve nacionale për shkak të reagimeve që do të sjellë sidomos tek grupet që përfaqësojnë njerëzit e luftës së UÇK-së, ndërkaq që vonimi i këtij vendimi bën që Kosova të rrezikojë seriozisht marrëveshjen e Stabilizim- Asocimit./tribuna/

Më Shumë

226-vjetori i lindjes së Naum Veqilharxhit, ideologu që krijoi alfabetin dhe botoi abetaren e parë të shqipes

Ideologu i parë i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, mendimtar i shquar, iluminist e veprimtar i shkollës shqipe. Lindi në Vithkuq të Korçës, ku kaloi fëmijërinë. Para...

Mot i vranët sot, do të ketë rritje të lehtë të temperaturave

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot i vranët, mirëpo parashihet edhe rritje e lehtë e temperaturave maksimale. “Mot kryesisht i vranët por me rritje...

Lajmet e Fundit