9.8 C
Prizren
E enjte, 18 Prill, 2024

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit

Më 3 Maj, shënohet Dita Botërore e Lirisë së Shtypit.

Kjo ditë është shënuar që nga viti 1993 nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara.

3 maji është kur bota feston parimet themelore të lirisë së shtypit, është një ditë për të vlerësuar lirinë e shtypit në mbarë botën, për të mbrojtur mediat nga sulmet dhe për të nderuar gazetarët që kanë humbur jetën gjatë ushtrimin e profesionit të tyre.

Kjo ditë konsidertohet si një mundësi për të rikujtuar se duhet respektuar parimet themelore të lirisë së shtypit, si dhe të vlerësohet gjendja e kësaj fushe në mbarë botën.

Më Shumë

U tha se u nda me të dashurën pasi flirtoj më njërën nga vajzat në ‘’Ferma Vip’’, reagon Robert Berisha

Robert Berisha është njëri nga meshkujt shqiptar, që përmendet më së shumti për lidhjet e tij të dashurisë. Së fundmi ai ishte pjesë e Reality...

Moti sot me diell dhe shumë i ngrohtë

Të dielën, më 14 prill parashikohet të mbajë mot me diell dhe shumë i ngrohtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi prej 6-25...

Lajmet e Fundit