13.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Dridhje

Sahit F. Osmani 

S’dridhet toka dridhen eshtrat
Gurët e varreve dridhen
Pabesia u ka hyrë përbrenda
Shkel mbi besën e fjalëve
Goja i ka kyçur nofullat
Diçka po vdes brenda saj
Mbulohet me të padukshmen
Si drita që në bebëza shuhet
Tërmet ndiejnë por nuk është
Eshtrat dhe gurët dridhen
Lëvizin dheun e pabesë
Që i mbuloi si me mjegullë
I dërgoi në botën e përtejme
Atje ku varroset dhe drita
Dhe presin dritën e lirisë së tyre
Që tjerët ua rrëmbyen në bebëza

Më Shumë

“Batistuta ishte i vrazhdë dhe dorështrënguar”

Antonio Cassano ka pasur fjalë shumë të ashpra për ish-bashkëlojtarin e tij të Romës, Gabriel Batistuta. Antonio Cassano ka tërhequr së fundmi vëmendjen mbi veten...

Lajm i mirë, raportohet se më 13 tetor BE diskuton për liberalizimin e vizave për Kosovën

Më 13 tetor, në takimin e grupit punues të Këshillit Evropian, do të diskutohet çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën. Këtë e kanë...

E diela me diell

Lajmet e Fundit