8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Dritaret e Bojken Lakos

Ben Blushi

Dëgjova që Bojken Lako mund të shkojë në burg.

I çova një sms. M’u përgjigj pas dy ditësh.

– A mund të takohemi pas orës 11 paradite? – më tha.- Deri në atë orë punoj.

U takuam te Rruga e Ambasadave.

– Ça bën? – e pyeta.

– Punoj në një televizion,- m’u përgjigj.- Zgjohem çdo ditë në ora 5 të mëngjesit.

– Ça thua?!- ia ktheva.- Kur unë drejtoja një televizion, askush nuk zgjohej në 5 të mëngjesit.

– Epo, varet ça televizioni ke punuar,- tha Bojken.

– Me ça shkon në punë kaq herët?- e pyeta.

– Lëre,- u përgjigj,- paguaj 200 mijë lekë taksi çdo muaj.

– Po pse nuk ke makinë?

– E demolova,- tha,- e shkatërrova me qëllim.

– Si e demolove?

– Piva shumë,- tha,- dhe doja të bëja një dëm. Për fat, nuk vrava asnjeri.

– As veten,- i thashë.

– Jo,- tha,- shpëtova me një dhëmb të thyer. Isha me 100 km në orë te rruga “Myslym Shyri”.

– Vetëm një herë jam dëmtuar në makinë dhe kjo ka ndodhur kur makina ishte e parkuar,- thashë unë.

– Unë e kam për herë të dytë,- tha Bojken.- Herën e parë rashë në Lanë.

– Kishe marrë ndonjë gjë?- e pyeta.

– Jo,- tha.- Askush nuk e beson që nuk marr asgjë që nga viti 2004.

– Po me makinën ç’u bë?

– Atë e hodha. Kam një makinë të babait, Bujos, (Bujar Lakos), është një Suzuki e 1994-s. Me nja dy milionë bëhet e re. Është komplet mekanike. E mbaj në garazh.

– Pse do të fusnin në burg?

– Kishin të drejtë,- tha,- po u sollën mirë.

– Si u sollën mirë duke të çuar në burg?!

– Kam marrë një magazinë me qira. Për koncerte. Aty bëheshin bukët për ushtrinë. Dritaret ishin mbyllur me tullë. Vendosëm t’i hapnim për ajër. I ramë me vare. I prishëm.

– Shumë mirë bëre, ça ndodhi pastaj?

– Na spiunuan komshinjtë. Ata do ndërtonin pas nesh dhe muri duhej të ishte kallkan. Pa dritare. Sipas kodit penal, dënimi ishte nga 3 në 6 vjet burg. Ishte shtuar një nen i ri.

– Paske shpëtuar mirë.

– Po,- tha,- me shërbim prove, duhet të paraqitem.

– U morën të gjithë me ty, a thua se kishe bërë ndonjë pallat pa leje.

– Çe pyet!? – tha Bojken.- Më thirrën edhe në Ministri.

– Ça donin? – e pyeta.

– Duan të bëj koncerte në burg për të ndryshuar imazhin e burgjeve.

– Do të të paguajnë?- e pyeta.

– S’e besoj,- m’u përgjigj. Ku kanë lekë burgjet.

– Do shkosh?

– Do shkoj, më vjen keq për ata aty brenda. Kam jetuar me një grua që tani është në burg.

– Po tani me kë jeton?

– Që kur u ndava me Semin, jetoj me mamin.

– Pse u ndave?- e pyeta.- Ajo ishte vajzë e mirë.

– E mirë ishte, po kishim diferencë. Ajo 26, unë 47 vjeç.

– Si është të jetosh me mamin?

– Shumë mirë,- tha Bojken.- Tani më shkruajnë shumë vajza në Instagram.

– I takon?

– Kur kam kohë.

– Po flokët i lyen? – e pyeta.

– I lyej, duhet të dukem pak më i ri. Pse ti nuk i lyen?

– S’kam kaq guxim sa ty,- ia ktheva.

– Të shkojnë të thinjur,- tha Bojken,- mos i lyej.

– Dua të të bëj një fotografi,- i thashë.

– Po,- tha,- patjetër. Edhe Bujo nga fundi bënte fotografi. Ça nuk sajonte. Me celular. Ti paske aparat. Sa fotografi ke?

– Për katër muaj, rreth 40 mijë.

– Shumë,- tha.- Bashkë me mua, dyzet mijë e një.

– Mbase bëjmë më shumë se një shkrepje,- i thashë.

Dolëm jashtë.

– Ja këtu,- i thashë,- po s’kemi shumë dritë.

– Unë nuk di të pozoj,- tha.

– S’ka lidhje,- i thashë,- kur një fotografi del keq, fajin s’e ka ai që fotografohet, por ai që fotografon.

Ja tregova.

– Boo!- tha,- jam i fryrë. Nga alkooli.

– Në bardhë e zi nuk do dukesh,- i thashë.

– Duhet të iki,- tha Bojken. Do shkoj te magazina Argonaut Art Factory. Është Berlin style.

– A të vij dhe unë?- e pyeta.

– Jo, jo, një herë tjetër, sot do vijnë ca tipa që ke parasysh pinë pak. Janë këngëtarë të rinj.

– S’ka gjë,- i thashë,- më pëlqejnë këta tipa, mund t’i fotografoj.

– Jo, jo,- tha Bojken,- do të them një herë tjetër.

– Shiko,- i thashë,- do t’i shkruaj këto që biseduam.

– Shkruaj çfarë të duash,- tha.

– Jo,- i thashë ato që më the për atë gruan në burg nuk i shkruaj.

– Si të duash,- tha.

Dhe iku.

Më Shumë

Gjimnazistët nga Sarajeva dhe bashkëmoshatarët e tyre në “Loyola-Gymnasium” bëhen bashkë në kuadër të projektit “Super-shkollat”

Në kuadër të projektit “Super shkollat", një grup nxënësish të gjimnazit “Obala” nga Sarajeva, prej datës shtatë maj po qëndrojnë në kampusin e “Loyola-Gymnasium”...

Youssoufa Moukoko kërkohet nga Real Madrid

Një nga talentet më premtues të Borussia Dortmund-it, Youssoufa Moukoko, po kërkon të largohet nga klubi verdhezi. Sipas raportimeve të gjermanes “Bild”, Real Madrid-i po...

Afro 100 fëmijë ukrainas u vranë gjatë prillit

Afro 100 fëmijë janë konfirmuar se janë vrarë në Ukrainë në prill, sipas zëvendësdrejtorit ekzekutiv të Unicef. Megjithatë, Omar Abdi pranoi se numri i vërtetë...

CNN siguron pamje të momentit kur forcat ruse vrasin dy civilë

Ushtarët rusë qëlluan dy civilë të paarmatosur teksa po largoheshin pas një përballjeje në periferi të kryeqytetit ukrainas të Kievit. CNN ka siguruar video të...

Personi me probleme psikike ia vë flakën një veture në Malishevë

Një person në Malishevë u arrestua nga policia pasi dyshohet se ia kishte vënë flakën një veture e cila ka qenë e vendosur në...

Veseli deklarohet i pafajshëm: Gjyqi të fillojë sa më shpejt dhe ta shpreh pafajësinë time para qytetarëve

Ish-kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka dalë para Gjykatës Speciale në seancën dëgjimore pas aktakuzës së re, të ndryshuar të cilën Prokuroria e Specializuar...

Përjetime të trishta të një maturanti-ushtar

Shkruan: Msc. Arton Ahmetaj 13 maji i 1999-s në Korishë As sot nuk mund ta kujtoj saktë nëse atë natë, të largët për nga koha, por...

Dështon miratimi i Projektligjit për pagën minimale

  Kuvendi i Kosovës ka dështuar të miratojë Projektligjin për pagën minimale. Arsye për këtë ka qenë mungesa e kuorumit të nevojshëm të deputetëve. Gjatë votimit...

Totaj flet për mësimdhënësin që akuzohet për pedofili, tregon pse u ndje “dyfish keq”

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj tha në Frontal të T7 se ndjehet dyfish më keq – për shkak të pozitës – lidhur me rastin...

Bie nga kulmi ku ishte duke punuar-edhe një rast i lëndimit në vendin e punës në Prizren

Policia e Kosovës, ka njoftuar se dje është lënduar një punëtor në vendin e tij të punës. Sipas raportit të policië, ngjarja ka ndodhur në...

Zgjohuni nga gjumi dogmatik o Akademik shqiptar!

Shkruan: Fadil Maloku, Profesor universitar Zgjohuni nga gjumi dogmatik o Akademik shqiptar! 1. Sepse, po ofrohen momente tejet të volitshme historike për t’u faktorizuar edhe një...

Nuk i përballon vdekjes së babait, 22 vjeçarja tenton t’i japë fund jetës në Prizren

Një 22 vjeçare ka tentuar t’i japë fund jetës së saj. Rasti ka ndodhur në Prizren. Sinjali mëson se motivi që shtyu të renë drejt këtij akti, është...

Postës së Kosovës lëshoi në qarkullim Pullat postare “Evropa 2022 – Tregime dhe Mite”

Me rastin e Ditës së Evropës, Filatelia e Postës së Kosovës lëshoi në qarkullim të rregullt emisionin e pullave postare të titulluar “Evropa 2022...

Fillon ndërtimi i një kilometre rrugë në fshatin Bubavec të Malishevës

Në kuadër të rregullimit të infrastrukturës rrugore në fshatrat e komunës së Malishevës, kanë filluar punimet në ndërtimin e afro një kilometri rrugë në...

Krasniqi: Jam krejtësisht i pafajshëm, më vjen turp që jetojë në këtë kohë

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka dalë para Gjykatës Speciale në seancën dëgjimore pas dorëzimit të aktakuzës së re, me ndryshime, të...

Fero i bie pishman për tatuazhet: Pasi lexova hadithet vendosa të mos bëj më

Në kuadër të shumë reperëve që kanë qenë të ftuar në emisionin “Barber Shok”, i radhës ka qenë reperit Feronit Shabani, i njohu si...

Lajmet e Fundit