13.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Dy të vdekur dhe 1.603 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka njoftuar se dy persona kanë vdekur si pasojë e coronavirusit.

Po ashtu regjistruar 1.187 raste pozitive në 24 orët e fundit, pas testimit të 3.964 mostrave.

Kjo nënkupton se 40.43 për qind e rasteve kanë dalë pozitive.

Numri i rasteve aktive me coronavirus në Kosovë ka arritur në shifrën 10.639.

Deri më tani, autoritetet shëndetësore kanë dhënë mbi 1.8 milion vaksina kundër këtij virusi.

Prej raportimit të rasteve të para me koronavirus, në mars të vitit 2020, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 3,166 vdekje.

Për Coronavirusin e ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, është raportuar për herë të parë në dhjetor të vitit 2019 në Vuhan të Kinës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e pati shpallur koronavirusin si pandemi më 11 mars të vitit 2020.

Më Shumë

Lajmet e Fundit