-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

E rrallë: Vetëm 18-vjeçar, zgjidhet kryebashkiaku më i ri në SHBA

Një student kolegji 18 vjeç në shtetin e Arkansas thuhet se është bërë kryebashkiaku më i ri me ngjyrë që është zgjedhur në SHBA.

Jaylen Smith sapo la shkollën e mesme në maj. Të martën, ai u votua për të udhëhequr qytetin rural të Earle, 30 milje (48 km) në perëndim të Memphis, Tenesi.

Ai nuk është kryebashkiaku i parë 18-vjeçar në historinë e SHBA-së, por kjo nuk e ka penguar familjen e tij të festojë fitoren e madhe.

“Nëna ime nuk mund të ndalojë së qari,” tha zoti Smith për Washington Post të mërkurën.

Ai fitoi në qytetin me 1,800 banorë, ndërsa shumica e vëzhguesve politikë amerikanë ishin të përfshirë në një garë të Senatit në Gjeorgji.

“Është koha për të ndërtuar një kapitull më të mirë të Earle, Arkansas,” shkroi Smith në Facebook për të festuar fitoren e tij mbi mbikëqyrjen e rrugëve dhe kanalizimeve të qytetit.

“Unë do të doja të falënderoja të gjithë mbështetësit e mi për nxitjen e tërheqjes së njerëzve në votime. Unë jam vërtet mirënjohës për të gjithë ju.”

Rezultati i votimit ishte 235 me 185, sipas një raporti nga zyra e nëpunësit të qarkut Crittenden.

Kryebashkiaku i ri kandidoi në një platformë për përmirësimin e forcës policore, riparimin e sistemit të kullimit të qytetit, adresimin e shtëpive të braktisura dhe përmirësimin e përfshirjes së komunitetit.

Si kryetar bashkie, ai gjithashtu planifikon të sjellë një dyqan ushqimor të madh në komunitet, i vetmi në qytet i mbyllur vite më parë.

Ndërsa ishte në shkollë të mesme, ai shërbeu si president i shoqatës së qeverisë së studentëve të shkollës dhe kishte role drejtuese në klubet e shkollës.

“Duhet të filloni diku, vërtet po”, tha ai për Post.

“Nuk doja të isha 30 apo 40 vjeç dhe të bëhesha kryetar bashkie kur të mund të bëhesha tani”.

Ai mori këshilla gjatë fushatës së tij nga kryetari i qytetit të Little Rock, Arkansas, i cili ka një popullsi prej mbi 200,000 banorësh.

Udhëheqësi i qytetit të Little Rock, Frank Scott Jr, i cili gjithashtu shërben si president i Shoqatës së Kryebashkiakëve Afrikano-Amerikanë, vlerësoi fitoren.

“Jam i emocionuar për Jaylen dhe të gjithë komunitetin në Earle pasi ai bëhet kryebashkiaku më i ri afrikano-amerikan i zgjedhur në vend,” i tha ai CNN.

“Jam krenar për gatishmërinë e tij për të hyrë në shërbimin publik në një moshë kaq të re dhe për qëllimet e tij aspiruese për qytetin”.

Smith planifikon të vazhdojë studimet në Universitetin Shtetëror të Arkansas, Mid-South, ndërsa kryen detyrat e tij si kryetar bashkie dhe shpreson që një ditë të bëhet prokuror.

Në vitin 2005, 18-vjeçari Michael Sessions fitoi një garë për t’u bërë kryebashkiak i qytetit të Hillsdale, Michigan, para se të kishte përfunduar shkollën e mesme.

Në atë kohë, drejtori i shkollës së tij u citua të thoshte: “Unë i thashë atij se nëse fiton, do t’i duhet ende të mbarojë detyrat e shtëpisë. Do të urreja të pezulloja një zyrtar të qytetit.”

Më Shumë

KGjK-ja dërgon në Kushtetuese Ligjin për Paga

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) në mbledhjen e 303-të të mbajtur të enjten, ka njoftuar se do t’i drejtohet Avokatit të Popullit për dërgimin...

Mbi 4300 të vdekur si pasojë e tërmetit në Turqi dhe Siri

Mbi 4 mijë e 300 persona raportohet të kenë vdekur si pasojë e tërmetit të 6 shkurtit në Turqi dhe Siri.   Veç në shtetin turk...

Lajmet e Fundit