2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Edhe pak deri te fituesi i çmimit Turner

Saorise RonanFituesi i çmimit Turner për vitin 2013 do të shpallet nga aktorja Saorise Ronan në ceremoninë e çmimeve Derry. Regjistrimet janë bërë në shfaqje në një ish-kazermë të ushtrisë ne Ebrigton, në qytetin Derry, qytet ky në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo ishte hera e parë që ekspozita është mbajtur jashtë Anglisë. Katër artistë- Laure Prouvost, Tino Sehgal, David Shrigley dhe Lynette Yaidom-Boakye janë në garë për çmimin.

Fituesi do të marrë 25.000 funta, të tjerët 5000 secili. Themeluar në vitin 1984, çmimi Turner është dhënë për një artistë bashkëkohor që jetonë, punon apo është i lindur në Britani, i cili duhet të ketë vënë pasui ekspozitën më të mirë gjatë 12 muajve të fundit.

Lynette Yiadom-Boakye e cila jeton dhe punon në Londër është përzgjedhur për Ekstraktet dhe vargje në ekspozitën e saj në Chisenhale Gallery.

Ajo është me perjardhje Ghanaiane dhe është gruaja e parë e zezë që është në garë për çmimin. Glasgoë me bazë David Shirgley është i njohur mirë për vizatimet e tij me linjë të humorit, por gjithashtu bënë edhe skulptura, fotografi, piktura dhe filma të animuar.

Më Shumë

Specialja mund të shqiptojë edhe dënime me burgim të përjetshëm, thotë Trendafilova

Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Ekaterina Trendafilova, ka thënë se Gjykata Speciale mund të shqiptojë edhe dënime me burgim të...

Moti sot: I vranët dhe me reshje shiu e bore

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se këtë të mërkurë pritet të mbajë mot kryesisht i vranët. Sipas IHMK-së, vranësirat parashihet të sjellin...

Lajmet e Fundit