24.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Edith Piaf, 50 vjet më parë ndërroi jetë

Edith Piaf50 vjet më parë në moshën 47 vjecare do të shuhej Edith Piaf, një nga simbolet e këngës franceze në botë.

E lindur në 19 dhjetor të vitit 1915 në lagjen pariziene të Belleville, ajo ishtye vajza e një këngëtareje kabareje.

Në vitin 1940 pasi incizou disa këngë të suksesshme, shkrimtari Zhan Kokto, e vuri re dhe e ngjiti në skenën e teatrit. Që atëherë Edith Piaf nuk ndaloi më.

Për shumë fansa të saj ajo është një monument.

Në funeralin e saj në Paris në 14 tetor 1963, me qindra mijëra persona i dhanë lamtumirën në lot. Ajo ishte vetëm 47 vjec por fiziku i saj nuk e mbështeti më.

`Festari` i Therandës përkujton shkrimtarin Ragip Sylaj

Të martën në Therandë (ish-Suharekë), në kuadër të manifestimit kulturor “Festari” do të mbahet një orë akademike e letrare kushtuar veprës së shkrimtarit dhe...

Osmani: Marrëveshja me USAID-in fuqizon administratën publike

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe u.d. e drejtoreshës së USAID-it, Kerry Monaghan Hogler, kanë nënshkruar marrëveshjen e grantit për objektivat zhvillimore, në vlerë...

Lajmet e Fundit