18.8 C
Prizren
E premte, 14 Qershor, 2024

Edith Piaf, 50 vjet më parë ndërroi jetë

Edith Piaf50 vjet më parë në moshën 47 vjecare do të shuhej Edith Piaf, një nga simbolet e këngës franceze në botë.

E lindur në 19 dhjetor të vitit 1915 në lagjen pariziene të Belleville, ajo ishtye vajza e një këngëtareje kabareje.

Në vitin 1940 pasi incizou disa këngë të suksesshme, shkrimtari Zhan Kokto, e vuri re dhe e ngjiti në skenën e teatrit. Që atëherë Edith Piaf nuk ndaloi më.

Për shumë fansa të saj ajo është një monument.

Në funeralin e saj në Paris në 14 tetor 1963, me qindra mijëra persona i dhanë lamtumirën në lot. Ajo ishte vetëm 47 vjec por fiziku i saj nuk e mbështeti më.

Më Shumë

Luizi poston një foto më të bijën në krah, i bën dedikim të veçantë

Fituesi i Big Brother Vip Albani, Luiz Ejlli, ka postuar një foto të ëmbël më të bijën në krah. Ai përkrah fotos shkroi, “Nëse vetëm...

Vetura godet një vajzë 10 vjeçare në Dragash

Një aksident ka ndodhur në fshatin Buzëz tek rruga për fshatin Kuk të Dragashit. Nga ky aksident një fëmijë e moshës 10-vjeçare është aksidentuar. Komandanti...

Lajmet e Fundit