18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

EULEX përfshihet në hetimet për vrasjen e Elvis Pistës

Elvis Pista-qirinjePolicia e Kosovës është i vazhduar hetimet lidhur me vrasjen e kandidatit të Partisë Demokratike të Kosovës për deputet, Elvis Pista. Derisa EULEX-it është duke e monitoruar këtë rast.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Brahim Sadriu në një prononcim për “Bota sot”, thotë se janë duke e hetuar cdo pistë të mundshme për bardhjen e këtij rasti.

“Lidhur me pyetjet tuaja ju informojmë se Policia e Kosovës është duke hetuar rastin ne fjale dhe është duke analizuar çdo pistë, informacion të mundshme që mund të sjellë informata me qëllim zbardhjen e këtij rasti”, thotë Sadriu për “Bota sot”.

Ai përmend edhe shumën prej 10 mijë eurove si shpërblim për personat që ofrojnë informacione lidhur me këtë rast.

“Policia e Kosovës tashme ka ofruar edhe një shpërblim për ata persona që ofrojnë informacione lidhur me këtë rast dhe apelon tek te gjithë qytetaret qe kane informacione te informojnë policinë me qellim zbardhjen sa me te shpejt te këtij rasti”,thotë Sadriu.

Nga ana tjetër, zyra për informim e Misionit Ndërkombëtar për Sundim të Ligjit në Kosovë, EULEX thotë se ky mision është duke e monitoruar rastin në fjalë.

“Policia e Kosovës është duke e kryer hetimin ndërkaq, EULEX vetëm monitoron rastin”,thuhet në përgjigjen e EULEX.

Elvis Pista, u vra në mesnatën mes të shtunës dhe të dielës, teksa ishte duke dalë nga një reastornat ku së bashku me bashkëshorten dhe shoqërinë ishin duke festuar.

Motivet për këtë vrasje nuk dihen akoma derisa Policia ka njoftuar se nuk ka ende asnjë të dyshuar dhe hetimet po vazhdojnë.

Më Shumë

Digjet një veturë në autostradën Prishtinë-Prizren

Një veturë është djegur sot në orët e hershme të mëngjesit në autostradën Prishtinë-Prizren. Vetura është djegur rreth orës 02:40. Telegrafi ka kontaktuar me Policinë e...

Euro 2024 vjen sot me dy ndeshje

Euro 2024 vazhdon sot me ndeshjet e radhës. Për dallim nga ditët e tjera që janë zhvilluar nga tri ndeshje, në orarin e ditës së...

Lajmet e Fundit