1.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Ja kush e shpëtoi PDK-në: PD, LB, PKK e PSHDK ia sollën 4%

Thaci14-17aPartia Demokratike e Kosovës, pa partitë e vogla, me të cilat hyri në koalicion parazgjedhor do ta kishte shumë të vështirë që të dilte partia e parë në vend. Në një kalkulim që i ka bërë Gazeta Blic rezultateve preliminare të kandidatëve për deputetë, del që Partia Demokratike e Hashim Thaçit pa partnerët e koalicioni nuk do të merrte më shumë 27 për qind të votave.

Falë partive të vogla në koalicion, si Partia e Drejtësisë e Ferid Aganit, Lëvizja për Bashkim e Avni Klinakut dhe Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës, PDK-ja ka arritur që të dalë partia e parë me një diferencë të rezultatit prej 5 për qind nga Lidhja Demokratike e Kosovës, si partia e dytë.

Këto shifra, Gazeta Blic i ka nxjerrë bazuar në rezultatet preliminare që janë publikuar për kandidatët nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Në bazë të rezultateve preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, PDK-ja ka dalë partia e parë në vend me 30.71% të votave, e pasuar nga LDK-ja me 25.74% të votave, Lëvizja Vetëvendosje 13.52, AAK-ja 9.62%, Nisma për Kosovën 5.23%, AKR 4.66%.

Më Shumë

Duda Balje për Kodin Civil: Kam informata që nuk ka ndryshuar, nuk do ta votoj

Kundër, ka votuar edhe deputetja e grupit multietnik, Duda Balje. Por, thotë se ka informata që nuk është bërë asnjë ndryshim. E, në rast të mos...

Rexhaj: Si mund të kërkohet Asociacion pa shpërbërje të strukturave kriminale në veri

Arber Rexhaj, deputet i Kuvendit nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur pak për Asociacionin. Rexhaj përmes një statusi në rrjetet sociale shkroi se gjatë këtyre dy...

Lajmet e Fundit