-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Filloi zgjerim i urës kryesore në Malishevë

005Në kuadër të përmirësimit të lëvizshmërisë në hapësirat publike, sot në qytetin e Malishevës, kanë filluar punimet në zgjerimin e urës në rrugën “Rilindja Kombëtare”, ku parashihet zgjerimi i urës me trotuar, duke e përmirësuar lëvizjen e qytetarëve.

Ky projekt financohet nga Komuna e Malishevës dhe UN-HBITAT-i.Në ceremoninë e fillimit të punimeve, mori edhe kryetari i Malishevës, z.Ragip Begaj, i cili përveç vënies së gurthemelit, i uroi të gjithë për realizimin e këtij projekti, shumë të rëndësishëm, pasi pas dy muajsh, qytetarët do të mund të lëvizim lirshëm në urën mbi lumin “Mirusha”, por edhe ngasësit e veturave, gjithashtu do të vozitin lirshëm, pasi nuk do të pengohen nga kalimtarët mbi urë.

Projekti, “Përmirësimi i lëvizshmërisë dhe hapësirave publike në qendër të qytetit”, është i financuar nga Komuna e Malishevës dhe Programi për Përkrahje të Planifikimit Hapësinor Komunal (MuSPP), program i financuar nga Qeveria e Suedisë dhe implementuar nga UN-HABITAT-i. Vlera e projektit është 74 344 euro dhe financohet pesëdhjetë me pesëdhjetë përqind nga Komuna e Malishevës dhe UN-HABITAT-i dhe pritet të përfundoj brenda dy muajve./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Mot i vranët e me intervale të shkurtra me diell

Sot në vendin tonë pritet të mbajë mot kryesisht i vranët, por nuk do të mungojnë edhe intervalet e shkurta me diell. Sipas Institutit Hidrometeorologjik...

Fansat shokohen me ‘fytyrën e re’ të Madonnas në ‘Grammy Awards’

Madonna befasoi me fytyrën e saj tepër të lëmuar kur u ngjit në skenën e mbushur me yje si prezantuese në 65-të vjetorin e...

Lajmet e Fundit