3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

“Fushata” largon në Malishevë 23 mësimdhënës

MalishevaPër kalkulime politike me qëllim të përfitimit në vota për zgjedhjet e nëntorit, Komuna e Malishevës ka larguar nga puna 23 mësimdhënës, derisa ka hapur konkurs të ri për t’i plotësuar këto vende pune. Komuna ka bërë seleksionim të mësimdhënëseve, duke i larguar vetëm ata që nuk janë banorë të Malishevës.

Disa prej tyre kanë folur me KTV-në, mirëpo nuk kanë dashur të prononcohen para kamerës me shpresën se do ta rifitojnë mundësinë e punës sërish. Disa prej tyre kanë parashtruar ankesa pranë zyrtarëve komunalë. KTV-ja ka insistuar të flasë me drejtorin për Arsim në Komunën e Malishevës, Isuf Morina, i cili fillimisht e ka konfirmuar largimin, por kur ka mësuar se për çfarë bëhet fjalë, e ka mbyllur telefonin.

Një burim i afërt me përfaqësuesit komunalë i ka thënë KTV-së se ky veprim vjen si pasojë e përplasjeve brenda Partisë Demokratike në Malishevë. Ndarja në dysh e PDK-së dhe formimi i Iniciativës Qytetare nga përkrahësit e Fatmir Limajt dhe Jakup Krasniqit, sipas këtij burimi, ka vënë në rrezik fitoren e PDK-së. Krejtësisht për përfitime politike dhe manipulim të opinionit publik në prag të zgjedhjeve e vlerëson “Vetëvendosje” këtë veprim.

Më Shumë

Lëndohet një person në Rahovec, zjarri përfshiu shtëpinë e tij

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri ditën e enjte në Rahovec, ku një person ka pësuar lëndime trupore. Viktima është dërguar në QKUK për trajtim...

Nora Malaj: Burrat që puthin gratë në faqe jetojnë më gjatë

Pedagogia Nora Malaj tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se burrat që puthin gratë në faqe jetojnë më gjatë. Ajo...

Lajmet e Fundit