12.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Jahaj i LDK-së akuzon Thaçin për moslëshimin e pagave të arsimtarëve

LDK-logo5-23Kryetari i Komisionit për Arsim në Prizren nga radhët e LDK-së, Osman Jahaj ka akuzuar të mërkurën kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçin për moslëshimin e pagave të arsimtarëve. Ai tha se arsimtarët në Prizren ende nuk i kanë marrë pagat, edhe pse kanë kaluar katër ditë të mujt shtator.

“Sot në ditën e katërt të muajit shtator, mësimdhënësit nuk i kanë marr pagat, ndërsa kryeministri i Kosovës dhe qeveria aktuale në vend se të shqetësohen për vonesën e pagave, ata me parat e taksapaguesve grumbullojnë arsimtarët në një vend, duke ua kërkuara atyre hapur votën në emër të qeverisë për PDK-në”, tha Jahaj.

Sipas tij, takimi i Kryeministrit më mësimdhënësit e Prizrenit, më shumë ka qenë një takim i liderit të PDK-së. “Ai po vazhdon fushatën ende pa filluar afati zyrtar”, tha Jahaj.

Sipas tij, me këtë shembull Hashim Thaçi dhe e gjithë qeveria po japin sinjale të fuqishme se fushatën e PDK-së, do ta zhvillojnë me mjete të taksapaguesve dhe me gjithë logjistikën e qeverisë.

“Si në rastet e mëparshme edhe këtë me këtë rast kjo qeveri dëshmon se vepron në kundërshtim me procedurat e shpenzimit të buxhetit, duke e shndërruar paranë publike në instrument të partisë shtet”, tha Jahaj. Ai ftoi organet e drejtësisë, që të hetojë mënyrën e pagesës së darkës së arsimtarëve. “Darkat e ngjashme buxhetit të komunës i kushtojnë rreth 20 mijë euro”, tha Jahaj./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Vitia: Fondi për sigurimet shëndetësore nuk ka pasur kapacitet në këtë proces, vetëm është grumbulluar borxhi prej 30 milionë eurove

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, gjatë seancës të jashtëzakonshme që po mbahet në Kuvend rreth Shqyrtimit të Propozim- rezolutës për gjendjen në shëndetësi dhe...

Siguria në Rahovec, kërkohet të rritet prania e policisë në terren

Kuvendi Komunal i Rahovecit është duke e mbajtur mbledhjen e radhës me 12 pika të rendit të ditës. Rastet e fundit të plaçkitjeve, rrahjeve...

Mish dhe ndryshk

Lajmet e Fundit