15.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Gati 300 persona vdiqën nga COVID-19 në muajin gusht në Kosovë

Më shumë se gjysma e 525 vdekjeve si pasojë e koronavirusit në Kosovë janë regjistruar në muajin e gjashtë të përballjes me pandeminë. Vetëm në 31 ditët e muajit gusht 298 persona humbën betejën me virusin. Kjo paraqet një mesatare prej gati 10 vdekjesh për ditë.

Në muajin gusht Kosova hyri me 8330 raste pozitive të konfirmuara. Më 31 korrik ishin të regjistruara 227 vdekje si pasojë e virusit. Ndërsa tash, muaji i tetë i vitit po mbyllet me 13 mijë e 454 të regjistruar si të infektuar e 525 viktima. Për vetëm 31 ditë të këtij muaji, në Kosovë janë regjistruar 5124 raste të reja pozitive me COVID-19, apo me mesatare prej 165 rastesh pozitive në ditë.

Komuna më e prekur mbetet Prishtina me më shumë se 4200 raste pozitive.

Dita më e rëndë e muajit gusht për Kosovën ishte 6 gushti me 16 viktima. Sa i përket rasteve të reja dita më e rëndë ishte 3 gushti me 250 raste.

Më 24 gusht u regjistruan më së paku raste pozitive, 99. Kjo ishte dita e vetme e këtij muaji me numër dyshifror të rasteve të reja. Data 28 gusht regjistroi numrin më të vogël të viktimave nga COVID-19, me një person të vdekur si pasojë e koronavirusit. Ajo e premte ishte dita me numrin më të vogël të viktimave në një muaj e gjysmë për Kosovën.

Pos shtimit të lartë të shifrave të vdekjes dhe rasteve pozitive, në Kosovë gjatë muajit gusht u shëruan 5017 persona. Numri total i të shëruarve ka arritur në 9595.

Në spitalet e Kosovës janë duke u trajtuar 356 persona të konfirmuar me COVID-19, prej tyre 120 në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe 236 të tjerë në spitalet rajonale në Kosovë.

Për një muaj në Kosovë u kryen 14626 testime. Deri tash në Kosovë janë kryer 51135 testime.

Në shtator, Kosova hyn me 3334 raste aktive me COVID-19.

Më Shumë

Sindikata e Arsimit paralajmëron protestë më 1 maj

Sindikata e Arsimit ka paralajmëruar se nëse qeveria nuk shqyrton kërkesat dhe shqetësimet e paraqitura nga kjo sindikatë, do ndërmerren veprime sindikale. Drejtues të kësaj...

Fondacioni Golden Eagle ndan 10 mijë Euro për trajtimin mjeksor të ish-ushtarit të UÇK-së Bajram Bajselmani

Fondacioni Golden Eagle ka ndarë 10 mijë Euro për trajtimin mjeksor të ish-ushtarit të UÇK-së, Bajram Bajselmani. Ky akt bujar nga Fondacioni Golden Eagle shkon përtej vetëm dhënies...

Lajmet e Fundit