15.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Gjethja ëndërrimtare

Shkruan: Musa Bushrani 

Një gjethe e verdhë pa rënë nga dega
nis e u thotë shoqeve të veta:
– “Jo, s’dua të këputem, të bie në tokë,
t’më mbledhin me fshesë, t’më hedhin në shportë”.

– Dimrit e vetme, çfarë do bësh pastaj?
I thanë shoqet tjera nga toka asaj.
– Dua të qëndroj deri në pranverë,
ta gëzoj pranverën n’mot edhe një herë.

– Kjo që thua ti, është e padëgjuar,
e papërsëritshme, gjë shumë e ngatërruar.
Ne të sojit tonë çelim edhe biem,
asnjëherë dimrin nuk e kapërcyem.

– Kjo është fjala ime, e gjethes së fortë,
dua të qëndroj dhe jo të bëhem trok….
Ende pa mbaruar mendimin në kokë
fryni erë e madhe, e hodhi në tokë.

Më Shumë

Dy vëllezër kërcënojnë një grua në Pllanjanë të Prizrenit

Dy vëllezër dyshohen se kanë kërcënuar një grua në fshatin Pllanjanë të Prizrenit Vìktima është detyruar të kërkojë ndihmën e policisë. Sinjali merr vesh se njëri...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Lajmet e Fundit