29.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Gjykata e Tiranës merr vendim që Dritan Goxhaj të ekstradohet në Hagë

Gjykata e Tiranës ka vendosur t’i hapë rrugë ekstradimit të ish-luftëtarit të UÇK-së, Dritan Goxhaj.

Ky i fundit, i arrestuar në vendin tonë gjatë muajve të verës, do të ekstradohet në Gjykatën Speciale të Hagës.

Prokuroria e Specializuar e akuzon atë se ka intimiduar dëshmitarët në procesin kundër drejtuesve të UÇK-së për krime lufte, duke publikuar emrat e tyre.

Avokatët e Dritan Goxhaj e konsideruar arrestimin si politik arrestimin e ish-luftëtarit të UÇK, ndërsa mbështetës të tij kanë protestuar vazhdimisht me parrulla duke kundërshtuar ekstradimin e Goxhajt dhe kërkojnë lirimin e tij. /TV Klan

Kurti takon baroneshën Ashton: Shumë çështje janë të njëjta tash e 13 vjet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mbrëmë u takua me ish- përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, baroneshën...

Policia britanike në kërkim të 3 shqiptarëve që vodhën shtëpinë e Raheem Sterling

Detektivët britanikë kanë zbuluar se po ndjekin tre burra shqiptarë të lidhur me një vjedhje në shtëpinë e Raheem Sterling vitin e kaluar. Policia e...

Lajmet e Fundit