14.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Haradinaj përkujton masakrën e Bukoshit

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka shkruar se në 21-vjetorin e rënies, përkulet me respekt para sakrificës së martirëve të masakrës së Bukoshit të Suharekës.

“Dhembja e masakrave gjithandej vendit peshon rëndë në kujtesen e popullit tonë. Në 21-vjetorin e rënies, përkulem me respekt para sakrificës së martirëve të masakrës së Bukoshit. Të rënët për liri na obligojnë që të mos ndalemi asnjëherë së kërkuari drejtësi dhe ndëshkim të gjenocidit serb kundër popullit shqiptar. Lavdi e përjetshme martirëve të Kosovës”, ka shkruar ai.

Më 3 maj 1999, forcat serbe kishin vrarë 24 martirë të këtoj fshati Bukosh.

Më Shumë

Parashikimi i motit për këtë javë

Në Kosovë në këtë javë pritet të mbajë mot i ngjashëm me të javës së kaluar. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, deri më 2 qershor...

Krasniqi: Më 5 gusht do të shkruajmë histori

Haxhi “Robin” Krasniqi synon ta jetojë ëndrrën e tij të kamotshme për të boksuar dhe për të fituar në vendin ku i rrahë zemra,...

Lajmet e Fundit