15.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Irinej: Më mirë Kosovën, se Evropën

Irinej-patriarku serbKreu i Kishës Ortodokse Serbe, patriarku Irinej, ka thënë se Serbia nuk mund të heqë dorë nga Kosova, edhe nëse ajo është çmim për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.

“Nëse çmimi i hyrjes në BE është shkëputja e Kosovës, atëherë Evropës i themi faleminderit. Ne me më qef do të mbetemi vetëm, pa Evropën, por me Kosovën tonë”, ka thënë Irinej, raportojnë mediat serbe.

“Nëse tre shekuj kemi mundur të jetojmë bashkë me shqiptarë, përse nuk mundemi edhe sot”, ka thënë ai.

Irinej i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që “të lejojë refugjatët serbë të kthehen në Kosovë”.

Më Shumë

Arrestohet një person në Prizren, dyshohet për dhunë në familje

Është arrestuar një person në Prizren. Ai akuzohet se ka ushtruar dhunë fizike dhe psikike ndaj anëtarëve të familjes së tij dhe gjithashtu ka dëmtuar dhe demoluar...

Qethja e deleve në familjen e dëshmorit të UÇK-së, Pal Paluca (Foto)

Zyrtarët e Drejtorisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural nw Prizren  kanë asistuar në qethjen e deleve në familjen e dëshmorit të UÇK-së, Pal...

Lajmet e Fundit