13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Neruda nuk është helmuar nga Pinocheti

NerudaEkspertët e forenzikës, të cilët kanë ekzaminuar eshtrat e poetit kilian, Pablo Neruda, nuk kanë gjetur prova se ai është helmuar nga regjimi ushtarak i Augusto Pinochetit, 40 vjet më parë.

Raporti, i publikuar të premten nga ekspertë të Kilit dhe ndërkombëtarë, thekson se hetimet e vdekjes së Nerudës “nuk kanë gjetur prova të agjentëve kimikë”, transmeton BW.

Neruda ka vdekur në vitin 1973, shumë shpejt pasi një grusht-shtet ushtarak ka sjellë Pinochetin në pushtet.

Ai ka vdekur në një spital ushtarak të Santiagos, ku është trajtuar nga kanceri i prostatës.

Eshtrat e tij janë zhvarrosur në prill, pas akuzave se ai është helmuar nga agjentët e Pinochetit.

Neruda ka qenë i njohur për poemat e tij të dashurisë dhe për pikëpamjet e tij komuniste.

Ai ka fituar Çmimin Noberl për Letërsi në vitin 1971.

Më Shumë

Paraqitje e jashtëzakonshme: KFF Liria triumfon kundër KFF Intelektualeve

Në ndeshjen mes KFF Lirisë dhe KFF Intelektualeve, skuadra e KFF Lirisë triumfoi me një rezultat të thellë, 6:1. Trajneri Sinan Osmani drejtoi vashat e Lirisë,...

Gjermania sot i dhuron automjete FSK-së

Sot në kazermën e FSK-së “Adem Jashari” do të mbahet ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit me automjete nga Republika Federale e Gjermanisë për Forcën...

Lajmet e Fundit