12.8 C
Prizren
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Jasharaj paralajmëron përkeqësim të situatës nëse nuk ekzekutohen pagat

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj i ka bërë thirre Qeverisë së Kosovës të ekzekutoj pagat për të gjithë punëtorët e arsimit më së largu deri më 5 tetor.

Ai ka thënë se nëse një gjë e tillë nuk ndodh atëherë situata do të përkeqësohet.

“Uroj që Qeveria t’i procedojë pagat sot ose nesër apo deri më 5 tetor kur është afati i fundit ligjor. Në të kundërtën do të ishte një shkelje e ligjeve, do të ishte sinjal i keq qe do ta përkeqësonte edhe më shumë situatën”, ka thënë ai për teve1.info.

Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se nuk do të ketë paga për punëtorët e shërbimit civil për ditën sa kanë qëndruar në grevë.

Të hënën pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, për këtë kanë folur edhe deputetët.

Mimoza Kusari-Lila, shefe e grupit parlamentar të VV-së, ka thënë se Ligji nuk parasheh pagë për ditët e qëndrimit në grevë.

Ndërsa, shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka thënë se nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve do të dorëzojnë kallëzim penal ndaj ministrit Hekuran Murati./teve1.info/

Më Shumë

Bill Clinton infektohet me coronavirus

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton ka bërë të ditur se është infektuar me COVID-19. Ai ka treguar përmes rrjeteve sociale ka treguar se ka simptoma të...

Moti për sot

Moti në Kosovë do të jetë me vranësira dhe reshje shiu të intensitetit të dobët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0 e 2 gradë...

Lajmet e Fundit