14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Kadare fiton çmimin ‘Nonino’ në Itali

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare është fituesi i edicionit 2018 të Çmimit Nonino, promovuar për 43 vjet nga distileria e Percoto (Udine) dhe i destinuar për figura të mëdha të kulturës botërore nga një juri e kryesuar nga nobelisti Nobel V.S. Naipaul.

Çmimi i Nonino 2018 si “një mjeshtër i kohës sonë” shkon edhe për filozofin Giorgio Agamben, krijues i konceptit të “Homo Sacer”,një qenie njerëzore jeta e së cilës është e shenjtë. Gjithashtu është caktuar edhe Nonino “Risit d’Aur” (Barbat i Artë), që këtë vit i shkon projektit ndërkombëtar të bamirësisë “P(our)” themeluar në vitin 2016 nga Alex Kratena, Ryan Chetiyawardana, Jim Meehan, Simone Caporale, Monica Berg, Joerg Meyer dhe Xavier Padovani, të cilët synojnë të krijojnë një bashkësi globale të banakierëve, baristëve, somelierëve, brewmasterve, distiluesve dhe prodhuesve të verës, të cilët mund të stimulojnë dhe reinventojnë botën e pijeve përmes ideve të reja, dijeve, frymëzimeve, përvojave dhe vlerave. Ceremonia e çmimit do të zhvillohet më 27 janar, në Distilerinë Nonino në Ronchi di Percoto (Udine).

Më Shumë

Limaj dhe gjashtë politikanë tjerë të Kosovës janë paralajmëruar para dy jave për planifikim atentati ndaj tyre

Analisti politik, Arben Ahmeti thotë se shtatë politikanë të Kosovës janë të paralajmëruar për atentat ndaj tyre. Ahmeti thotë se kreu i Partisë Nisma, Fatmir...

Gruaja e drejtorit të Arsimit në Dragash emërohet në komisionin për pranimin e punëtorëve komunal

Partia Demokratike e Kosovës- Dega në Dragash, po e akuzon drejtorin e Arsimit, Selim Kryeziu se ka ndikuar që gruaja e tij, Luljeta Kryeziu...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit