12.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Koreja e Jugut paralajmëron për një valë të re infektimes

Raste të reja me koronavirus në Korenë e Jugut kanë detyruar autoritetet që të mbyllin kafiteritë dhe klubet e natës në kryeqytetin jugkorean, nga frika se një valë e dytë e infektimeve mund ta godasë vendin, i cili ka nisur të lehtësojë masat e izolimit.

Të dielën, Koreja e Jugut ka raportuar për 34 raste të reja me COVID-19, që paraqet numrin më të madh të rasteve ditore gjatë një muaji. Numri i përgjithshëm i personave të infektuar ka arritur në 10,874.

Koreja e Jugut ka ndërmarrë masa menjëherë pas paraqitjes së rasteve të para me koronavirus, duke u cilësuar si storie suksesi, për shkak të strategjisë agresive që përdori për të parandaluar përhapjen e mëtejme të virusit, transmeton REL.

Por, të shtunën, vetëm disa ditë pasi nisën të lehtësohen masat e izolimit, kryetari i Seulit urdhëro që të gjitha kafiteritë të mbyllen sërish, duke thënë se kjo po bëhet nga frika për shpërthim të mëtejmë të infeksioneve.

Njëri nga personat e infektuar është një 29-vjeçar, i cili kishte qenë në një zonë mjaft të frekuentuar në Seul. Tani autoritetet janë duke gjurmuar dhe testuar afro 1,510 persona që kishin qenë në vendin e njëjtë ku kishte qëndruar i infektuari.

Presidenti jugkorean, Moon Jae-in tha se rastet e reja të infektimeve kanë “rritur vetëdijen se edhe gjatë fazave stabile, situata të ngjashme mund të ndodhin sërish, në çdo kohë”.

Më Shumë

Zgjedhjet presidenciale në Turqi, sot vendoset nëse Erdogan do të jetë në pushtet edhe për pesë vjet

Turqit sot po voton në një balotazh të rëndësishëm presidencial për të vendosur nëse Recep Tayyip Erdogan duhet të mbetet apo jo në pushtet...

Zhduket një vajzë në Prizren

Një vajzë është zhdukur në Prizren. Rasti është lajmëruar në polici nga familjari. Prizren 25.05.2023 – 10:00. Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se viktima femër kosovare...

Lajmet e Fundit