6.8 C
Prizren
E diel, 4 Dhjetor, 2022

Koreja e Jugut shpall zi kombëtare

Presidenti i Koresë së Jugut ka shpallur një periudhë zie kombëtare për shkak të një tollovie që u shkaktua gjatë festimeve të Halloween-it, ku mbetën të vdekur 151 persona dhe 82 të tjerë u lënduan.

Presidenti Yoon Suk-yeol shprehu ngushëllimet për viktimat dhe uroi shërim të shpejtë për të plagosurit në një deklaratë të dielën, përpara se të vizitonte vendin e përplasjes së turmës.

“Kjo është vërtet tragjike. Një tragjedi dhe fatkeqësi që nuk duhej të kishte ndodhur në zemër të Seulit mbrëmë”, ka thënë Suk-yeol.

Viktimat u shtypën nga një turmë e madhe që po shkonte përpara në një rrugë të ngushtë gjatë festimeve të Halloween pranë hotelit Hamilton në zonën Itaewon, shkruan “Skynews”.

Më Shumë

Latifi emëron Sabahajdin Cenën këshilltar për kategoritë e dala nga lufta e UÇK-së

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka emëruar Sabahajdin Cenën këshilltar për kategoritë e dala nga lufta e UÇK-së. “Jam i nderuar që sot,...

Iniciativa për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve nga Trusti pritet të diskutohet nesër në Kuvend

Nesër (e mërkurë) në Kuvendin e Kosovës pritet të debatohet dhe më pas të merret një vendim nëse do të kalojë në Komisionin për...

Lajmet e Fundit