2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Kosova synon të mbyllë me nder kualifikueset e Euro 2024

Kosova dhe Bjellorusia do të mbyllin fushatat e tyre përkatëse kualifikuese për Euro 2024 me një ndeshje në Prishtinë të martën mbrëma.

Asnjëra nuk mund të kualifikohet në Kampionatin Evropian të verës së ardhshme përmes këtij grupi ose play-off-it, kështu që krenaria do të jetë më së shumti në rrezik kur të dy skuadrat të përplasen në ndeshjen e tyre të fundit në Grupin I.

Kosova asnjëherë nuk është kualifikuar në finalet e një turneu të madh, së fundmi ka humbur mundësinë për Kupën e Botës 2022 dhe gjithashtu nuk do të jetë e pranishme në Kampionatin Evropian të vitit të ardhshëm.

Skuadra e Primoz Glihas ka fituar dy, ka barazuar pesë dhe ka humbur dy nga nëntë ndeshjet e tyre në Grupin I për të mbledhur 11 pikë, që i ka lënë në vendin e katërt, një pikë prapa Izraelit të vendit të tretë dhe gjashtë nga Zvicra e vendit të dytë.

Sikur Kosova të kishte arritur t’i kthente disa nga barazimet e saj në fitore, një pozicion në dy vendet e para mund të kishte qenë një mundësi serioze për të shkuar në ndeshjen e saj të fundit në grup kundër Bjellorusisë.

Skuadra vendase do të hyjë në këtë ndeshje në formë të fortë, pasi mundi Andorrën dhe Izraelin në ndeshjet e radhës përpara se të barazonte 1-1 me Zvicrën të shtunën mbrëma.

Kosova tani do të shikojë përpara fushatës së saj kualifikuese për Kupën e Botës 2026, dhe sigurisht që ka gjëra pozitive që mund të merren nga performanca e tyre në Grupin I.

Ndërkohë, Bjellorusia do të hyjë në këtë ndeshje pas fitores 1-0 ndaj Andorra të shtunën, me Denis Laptez që shënoi golin e vetëm në minutën e 83-të në Budapest.

Fitorja ishte vetëm e dyta e tyre në kualifikuese, me një rekord prej dy fitoresh, tre barazime dhe katër humbje nga nëntë ndeshje që u sollën nëntë pikë, që mjaftojnë vetëm për pozitën e pestë.

Bjellorusia përfundoi në fund të grupit të tyre gjatë kualifikueseve për Kupën e Botës 2022, duke arritur vetëm një fitore dhe kjo ka qenë një tjetër fushatë e vështirë për kombëtaren.

Kosova me siguri mund të marrë shumë gjëra pozitive nga barazimi 1-1 me Zvicrën të shtunën, me Muhamet Hysenin që shënoi golin e barazimit për mysafirët në minutën e 83-të të ndeshjes.

Hyseni tashmë mund të futet në 11-shen, ndërsa Lirim Kastrati dhe Altin Zeqiri po ashtu po kanë mundesi për t’u përfshirë si titullar për garën e së martës.

Elbasan Rashani ka shënuar pesë gola për kombëtaren e tij dhe 30-vjeçari duhet të shfaqet sërish për Kosovën në këtë ndeshje.

Formacionet e mundshme

Kosova: Bekaj; Dellova, Aliti, Krasniqi; Hyseni, Kastrati, Vojvoda, Berisha; Zeqiri, Rashani, Bytyqi.

Bjellorusia: Ignatovich; Karpovich, Pavlovets, Parkhomenko, Volkov, Pechenin; Kilmovich, Kaplenko, Ebong; Antilevskiy, Skavysh.  Albanian Post 

Më Shumë

Gjermania jep nënshtetësi pa kushte, ja kush përfiton më shpejt

Gjermania është në prag të një hapi të madh: Për herë të parë në historinë e saj, lejon pa kushtëzime shtetësinë e dyfishtë. Parlamenti...

Memli Krasniqi në Prizren: Modeli ynë i qeverisjes së mirë lokale, është modeli që ia ofrojmë Kosovës në nivelin qendror

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka vizituar sot qytetin e Prizrenit, për të parë nga afër punët, përmes të cilave kryetari...

Me sytë nga shorti

Lajmet e Fundit