9.8 C
Prizren
E enjte, 25 Nëntor, 2021

Kryetari i ri i Dragashit do të vendoset nga 1,090 votuesit e diasporës

Kandidati i PDK-së pas numërimit të votave të rregullta, atyre me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta, ka avantazhin prej 17 votave.

KQZ është mbledhur pas vendimit të Gjykatës Supreme për të ridërguar në votim diasporën e Komunës së Dragashit.

Sekretari i KQZ-së Burim Ahmetaj ka njoftuar se janë 1,090 aplikues nga Komuna e Dragashit që janë regjistruar suksesshëm për të votuar në zgjedhje.

Ai thotë se për këtë proces votimi do të ketë një dizajn të ri të fletëvotimit.

“KQZ do ta përcaktojë periudhën se kur duhet të dërgohen pakot me fletëvotime nga diaspora dhe koha kur duhet të fillojë numërimi i këtyre votave”.

Ahmetaj ka sjellë para KQZ-së dy rekomandime për periudhën e dërgimit të votave nga diaspora.

“Njëri prej rekomandimeve është që procesi të fillojë më datën 26 nëntor dhe të përfundoj me 10 dhjetor. Rekomandimi i dytë është që votimi të fillojë me 29 nëntor dhe të përfundoj me 13 dhjetor që është edhe data e fundit e pranimit të votave”.

Përfaqësuesi i PDK-së në KQZ ka thënë se duhet të hetohet pse disa votues kanë aplikuar nga shtete tjera e kanë dërguar vota nga shtete tjera perëndimore.

Ai ka kërkuar verifikim më të mirë të votuesve nga diaspora.

Elashani ka thënë se PDK është që procesi i votimit të fillojë nga data 29 nëntor në mënyrë që diaspora të ketë kohën e nevojshme.

Ndërsa Florian Dushi, përfaqësues i LDK-së në KQZ, thotë se 27 nëntori do të ishte datë më ideale për të filluar procesin e votimit nga diaspora.

“Data 26 është e hershme derisa 29 është e vonshme. Prandaj edhe pse nuk preferohet por data 27 do të ishte me ideale në mënyrë që edhe qytetarët nga diaspora të kenë mundësi të votojnë edhe në vikend. Edhe pse nuk është e ndaluar me rregulla të KQZ, do të ishte mirë që qytetarëve tu kërkohet që votat t’i dërgojnë nga qyteti i njëjtë”, deklaroi Dushi.

Përfaqësuesi i LVV-së në KQZ thotë procesi i votimit nga diaspora e Dragashit duhet të vazhdojë me rregullat e vjetra, pasi sipas tij procesi ka filluar dhe tashmë nuk mund të caktohen rregullat e reja.

Kujtojmë se pas numërimit të votave të rregullta, atyre me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta, kandidati i PDK-së Shaban Shabani ka 17 vota më shumë se Bexhet Xheladini i LDK-së.

Në raundin e dytë të zgjedhjeve nga votat e diasporës Bexhet Xheladini i LDK-së kishte marrë 244 vota, derisa Shaban Shabani i PDK-së 54 vota.

Mirëpo PZAP kishte anuluar votat e diasporës me kërkesë të PDK-së.

Derisa pas ankesës së LDK-së në Gjykatë Supreme, kjo e fundit ka vendosur që diaspora e Dragashit të shkojë në rivotim./Telegrafi/

Më Shumë

Kuvendi i Kosovës nënshkruan kontratë për furnizim me lule, vlera 30 mijë euro

Kuvendi i Kosovës ka nënshkruar kontratë në vlerë 30 mijë euro për furnizim me lule për nevoja protokollare, furnizim me lule dhe gjelbërim të...

Si ndodhi tentim-grabitja në Prizren? Flet dëshmitari që pa ngjarjen

Një ngjarje si në filma ndodhi të hënën në Prizren, pasi tre të dyshuar, të armatosur, gjatë tentimit për ta grabitur një argjendari në...

Vetëvendosje në Prizren kërkon hetime për procesin e votimit në balotazh

Dega në Prizren e Lëvizjes Vetëvendosje po kërkon që të ketë hetime në lidhje me procesin e votimit në garën e balotazhit, pasi siç...

Konfiskohen 25 viça në Prevallë

Në Prevallë të Prizrenit, Policia ka gjetur 25 viça që dyshohet se janë kontrabanduar, derisa ka intervistuar tre persona të dyshuar. Rasti ka ndodhur të...

Biden rifillon punën, pasi i dha përkohësisht kompetencat presidenciale Harrisit

Shtëpia e Bardhë njoftoi se presidenti amerikan, Joe Biden ka rifilluar punën pas një vizite mjekësore që zhvilloi më herët gjatë ditës, çka bazuar...

49 vite nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 49 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe. Në Kongresin e Drejtshkrimit të 20 nëntorit 1972 në Tiranë të pranishëm...

Aksident tragjik në Bullgari, së paku 46 të vdekur

Të paktën 46 persona, shumica prej tyre nga Maqedonia e Veriut, raportohet se kanë vdekur pasi një autobus është përfshirë nga flakët në një...

Dështon të nis gjykimi për korrupsion ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Suharekës

Pranë, Departamentit për Krime të Rënda të Gjykatës Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet shqyrtimi kryesor ndaj të akuzuarve Jehona Rrafshi Luma dhe...

Arrestohet një burrë në Rahovec, sulmoi fizikisht nusen e djalit

Është arrestuar një burrë pasi ka sulmuar fizikisht nusen e djalit të tij në Rahovec. Gruaja ka marrë trajtim mjekësor në QKMF. “Është arrestuar i dyshuari...

Mauricio Pochettino i gatshëm të largohet nga PSG dhe të bëhet trajner i Manchester United

Mauricio Pochettino është i gatshëm të largohet nga Paris Saint-Germain dhe të bëhet trajneri i ri i Manchester United pas shkarkimit të Ole Gunnar...

Ibrahimovic: E godita qëllimisht Azpilicueta-n

Futbollisti suedez, Zlatan Ibrahimovic, ishte bërë protagonist në ndeshjen e fundit kualifikuese të Kupës së Botës, të zhvilluar mes Suedisë dhe Spanjës, duke goditur...

Ndihmoi në rastin e grabitjes dhe plagosjes në Prizren, 30 ditë paraburgim për personin e katërt që u arrestua ditë më parë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë (30) ditë ndaj të pandehurit A.A., për...

Shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj të akuzuarve lidhur me ndërtimin e Shtëpisë së Kulturës në Zhur të Prizrenit

Në, Departamentin e Krimeve të Rënda të Gjykatës Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet gjykimi kundër Almir Saitit dhe tre zyrtarëve tjerë, të...

Anton Quni: Jo nuk ka marrëveshje me PDK-në në Prizren

Më 14 nëntor, në raundin e dytë të zgjedhjeve, Partia Demokratike e Kosovës arriti të fitojë Prizrenin me një diferencë të ngushtë me partinë...

Qeveria kompenzon dëmet në bujqësi për 2 460 fermerë

Qeverisë së Kosovës ka aprovuar kërkesën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci për kompensimin e dëmeve në sektorin e bujqësisë...

Burri rreh gruan në Rahovec, ajo merr fëmijët e shkon tek familjarët e vet

Një person është arrestuar nga Policia e Kosovës, pasi që i njëjti dyshohet se ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij duke i shkaktuar lëndime,...

Lajmet e Fundit