16.8 C
Prizren
E hënë, 20 Mars, 2023

Kthim i nevojshëm i pedagogëve nëpër shkolla

testiiiiiiiMungesa e pedagogëve dhe e psikologëve ndikon në rritjen e dhunës në arsimin parauniversitar, shkruan sot Koha Ditore.

Prej pasluftës shumica e institucioneve parauniversitare kanë mbetur pa pedagogë e psikologë. Ky veprim konsiderohet i gabuar, dhe sipas njohësve të arsimit pretendohet se ka rritur edhe dukurinë e dhunës nëpër shkolla.

Përgjysmë më pak do të kishte parregullsi e shqetësime në shkollën fillore “Elena Gjika” në Prishtinë po të kishin një pedagog ose psikolog në shkollë. Këtë përllogaritje po e bën çdo vit drejtori i kësaj shkolle, Osman Vitia.

Punësimin e pedagogëve dhe të psikologëve në arsimin parauniversitar, zyrtarë nga Ministria e Arsimit thonë se janë duke e marrë seriozisht, por, sipas tyre, gjithçka varet nga mjetet financiare.

Më Shumë

Usyk kapet me Furyn: O barkmadh lakmitar

Kampioni i peshave të rënda, Oleksander Usyk, ka shpërthyer ndaj britanikut, Tyson Fury, duke thënë se nuk e ka në plan të bëhet pjesë...

Aksident në rrugën Gjakovë-Prizren, tre persona të lënduar

Një aksident trafiku ka ndodhur në udhëkryqin Xerrxë-Rugovë, në rrugën Gjakovë-Prizren, nga ku kanë mbetur të lënduar tre persona. Lajmin ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë...

Lajmet e Fundit