14.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Isa Mustafa në kushtetuese

Isa Mustafa LDKSeanca konstitutive e legjislaturës së pestë të Kuvendit të Kosovës i ka përngjarë shumë seancës së njëjtë të legjislaturës së katërt. Isa Mustafa që tash është zgjedhur kryetar i parlamentit të Kosovës, asokohe nuk ka qenë pjesë e Kuvendit të Kosovës, por mund ta ketë fatin e njëjtë me të zgjedhurin e atëhershëm për president të vendit, Behgjet Pacollin.

Ishte Mustafa dhe LDK-ja e tij që kishin kontestuar zgjedhjen e Pacollit duke e dërguar në Gjykatën Kushtetuese. Organi më i lartë kushtetues kishte konstatuar se, seanca ku qe zgjedhur presidenti ka qenë e parregullt.

Tre vjet pas, Partia Demokratike e Kosovës do t`i kërkojë Gjykatës Kushtetuese vendim të ngjashëm, pra shfuqizim të një pjese të seancës konstituive, kur LDK-AAK e Nisma me prezencë edhe të komuniteteve pakicë, e zgjodhën Isa Mustafën për kryetar të parlamentit.

Më Shumë

Më 18 prill nis rigjykimi ndaj deputetes Vrenezi dhe të tjerëve, akuzohen për korrupsion në rastin “Abi Çarshia”

Më 18 prill të këtij viti, pritet të fillojë rigjykimi  ndaj deputetes Jetmire Vrenezi, ish- drejtorit të Inspektoratit Islam Thaqit, Egzonë Morina-Thaqi, Arian Taraku...

Rrahja e 37-vjeçarit në Prizren, arrestohet i dyshuari i dytë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është arrestuar personi i dytë për një rast të lëndimit trupor që ka ndodhur më 23 mars në...

Lajmet e Fundit