9.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

Kushtetuesja mund ta pezullojë Ligjin e Pagave

18 akterë të shoqërisë kosovare, konsiderojnë se me Ligjin e Pagave u shkel e drejta e tyre.

 

Për këtë ata iu drejtuan me ankesë Avokatit të Popullit që ka 6 muaj kohë t’i trajtojë këto lëndë.

Ish-numri dy i gjykatës më të lartë në Kosovë, Kadri Kryeziu  shpjegon se Kushtetuesja mund t’i vë nga 1 javë deri në 3 muaj masë sigurie.

Ligji i Pagave qe pezulluar nga kjo gjykatë edhe më 2019, e tash po kërkohet më shumë kujdes sidomos gjatë hartimit të tij.

E për përgjegjësit, nuk përjashtohet edhe thirrja para përgjegjësisë.

Ligji i Pagave për sektorin publik, hyri në fuqi nga 1 shkurti dhe të enjten u miratua në Kuvendin e Kosovës edhe në lexim te dytë.Klan Kosova

 

Më Shumë

Arrin në mbi 50 mijë numri i të vdekurve nga tërmetet në Turqi 

Numri i të vdekurve nga tërmetet që goditën Turqinë jugore muajin e kaluar është rritur në 50 mijë e 96 viktima, sipas Agjencisë për...

Në mesnatë përfundon ora dimërore, akrepat lëvizin një orë para

Natën nga e shtuna në të diele, më saktë më 26 mars në orën dy pas mesnate, mbaron ora dimërore dhe fillon koha e...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit