22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Largimi i Ibrahim Gashit është vetëm hapi i parë

FitimSalihu-Klubi Politik i StudentëveStudentët e Universitetit të Prishtinës të cilët arritën ta detyrojnë të japë dorëheqje rektorin e Universitetit të Prishtinës, Ibrahim Gashin, pas shumë protestave nuk e kanë në plan të ndalen së protestuari. Njëri nga organizatorët e protestave, Fitim Salihu, nga Klubi Politik i Studentëve, ka thënë në një intervistë për Tribunën se kërkesat që ende nuk janë përmbushur janë edhe suprimimi i Këshillit Drejtues, përmirësimi i kushteve në konvikte dhe hetimi i skandaleve në Universitetin e Prishtinës.

Deri në realizimin e këtyre kërkesave, Salihu ka thënë se nuk do t’i ndalin protestat.

Duke folur për gjendjen në UP, Salihu ka thënë se Universiteti i Prishtinës nuk ka nevojë fare për Këshill Drejtues, i cili sipas tij, është organ i mbivendosur në UP. Këshilli Drejtues, sipas Salihut, shërben si bord për kontrollimin e UP-së prej Ministrisë së Arsimit dhe Qeverisë.

Ai ka thënë se duhet ndryshuar statuti i UP-së dhe hequr tërësisht organi i Këshillit Drejtues.

Sipas tij, qëllimi i organizatorëve ka qenë për protesta të qeta. Salihu thotë se ka pasur individë që kanë reaguar pas dhunës së policisë, por e pranon se mund të ketë pasur edhe provokator të infiltruar.

“Ata që kanë goditur me mjete të forta kanë qenë provokatorë që janë infiltruar qëllimshëm në mesin e protestuesve paqësorë”, ka thënë Salihu.

Më Shumë

Policia e Kosovës për 24 orë shqipton mbi 1 mijë e 500 gjoba trafiku

Policia e Kosovës ka njoftuar se brenda 24 orëve ka shqiptuar 1505 tiketa trafiku.   Në raportin 24 orësh bëhet e ditur poashtu se gjatë 24...

146-vjetori i Lidhjes së Prizrenit, pianistja Lule Elezi dhe Orkestra e Harqeve të Tiranës shkëlqejnë me performancën para prizrenasve

Pianistja Lule Elezi në shoqëri të Orkestrës së Harqeve të Tiranës të udhëhequr nga dirigjenti Oleg Arapi është kthyer në Prizren me një koncert...

Lajmet e Fundit