13.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Lista “Srpska” i bashkohet koalicionit për ta kundërargumentuar PDK-në

Mustafa-Haradinaj ne kuvendEdhe deputetët e Listës Serbe i janë bashkuar koalicionit LDK-AAK-NISMA për ta nënshkruar dokumentin që kundërargumenton pretendimet e PDK-së për shkeljet gjatë seancës së 17 korrikut për kryetar të Kuvendit,seancë ku Isa Mustafa mori 65 vota nga 83 deputetë të pranishëm.

Nënshkrimin nga Lista Serbe e konfirmoi kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj.

Edhe kreu i Nismës, Fatmir Limaj, thotë se teksti i argumentimeve të bllokut LDK-AAK-NISMA, e së cilës sot iu bashkua edhe Lista Serbe, tashmë është gati, transmeton RTK.

LDK-AAK-NISMA dhe deputetët e Listës Serbe ligjërisht kanë kohë deri më 4 gusht për t’i dërguar në Gjykatën Kushtetuese vërejtjet rreth ecurisë së seancës konstituive të Kuvendit.

Kurse Kushtetuesja duhet të japë mendimin e saj më së largu deri më 18 shtator të 2014-s. Aktualisht, partitë janë në pritje vendimit të Gjykatës Kushtetuese në ankesën e PDK-së lidhur me mbarëvajtjen e seancës së 17 korrikut.

Më Shumë

Vdiq një 42-vjeçar nga Kosova në Itali, u rrëzua nga skelet

Një 42-vjeçar nga Kosova ka vdekur të shtunën në Olbia të Italisë, pasi ka rënë nga kati i tretë i një kantieri të ndërtimit. Sipas...

Vitia: Fondi për sigurimet shëndetësore nuk ka pasur kapacitet në këtë proces, vetëm është grumbulluar borxhi prej 30 milionë eurove

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, gjatë seancës të jashtëzakonshme që po mbahet në Kuvend rreth Shqyrtimit të Propozim- rezolutës për gjendjen në shëndetësi dhe...

Lajmet e Fundit