31.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Litani e këputur nga rrufetë

Enver Sulaj

Në qiellin me re
Harta duket e copëtuar
Si rrëfimi i harruar.

Ulpianë,
Ta pashë shtatin e lashtë
Gurët si gjurmë loti
e litani e këputur nga rrufetë.

Kur t’i farkojnë armët
Kalorësit do të vijnë përsëri
Me “Te deum”-in përvajshëm
Për t’i prekë plagët tua
E për të uruar si kreshnikët dikur
Në ritin për plagët e reja.

Ulpianë, 14 qershor 2024

Më Shumë

Moti sot: Me diell dhe vranësira – temperaturat deri në 34 gradë

Për të hënën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku pritet kohë pas kohe të ketë rrebeshe lokale shiu, të shoqëruara me...

Letër dashurie: Nuk di se si ta përshkruaj atë çka përjetoj… vazhdimisht të pres…

Shkrimtari amerikan Henri Miller dhe shkrimtarja franceze, Anais Nin, edhe pse të dy të martuar, asgjë nuk i ndali të përjetonin një romancë e cila i...

Lajmet e Fundit