3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Maji, muaji i filmit nga Kosova në Shqipëri

Elvira Diamanti-AQSHFFondi i filmit të Kosovës do të shfaqet për publikun e Shqipërisë në pranverë. Bëhet fjalë për disa filma artistik dhe dokumentar të dy kohëve para viteve 90 dhe krijime aktuale.

Drejtorja e arkivit të filmit Elvira Diamanti, siç transmeton abcnews, thotë se pas dixhitalizimit të fondit të parë filmik nga specialistët e AQSHF ka ardhur koha që kjo kinema të jetë më prezente në Shqipëri.

Diamanti vlerëson kryesisht kinemanë e ditëve të sotme të Kosovës, e cila, sipas saj, po përfaqësohet mjaft mirë në festivale ndërkombëtare.

Synimi i bashkëpunimit të dy arkivave ka dhe një ëndërr që, sipas Diamantit, nuk do jetë e largët hapja e laboratorit të restaurimit filmit.

Muaji maj në arkivin e filmit është konceptuar si një festë e kinemasë kosovare, ku do të projektohen filmat e panjohur për publikun në Shqipëri, artistik dhe dokumentar si dhe krijimet më të fundit, por nuk do të mungojnë edhe kineastët dhe krijuesit e këtyre produksioneve.

Më Shumë

Selmanaj:Modeli qeverisës i LDK-së në Pejë duhet të bartet edhe në Prizren

Nënkryetari i LDK-së dhe njëherit kryetar i Pejës, Gazmend Muhaxheri, ka vizituar kryetarin e degës së kësaj partie në Prizren, Driton Selmanaj. “Diskutuam për mobilizim...

Trotuarët me kalldrëm në Prizren: Një hap drejt identitetit autentik të qytetit

Po vazhdojnë punimet në shtrimin e trotuareve me kalldrëm në pjesën e vjetër të qytetit të Prizrenit. https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ “Me një histori të pasur, Prizreni po e...

Lajmet e Fundit