10.8 C
Prizren
E martë, 6 Dhjetor, 2022

Megjithë kërcënimet, Rusia nuk do të ndërpresë furnizimin me gaz në Evropë

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një urdhër të enjten duke thënë se vendet e huaja “jomiqësore” duhet të paguajnë për gazin në rubla ose rrezikojnë të ndërpriten furnizimet.

Urdhri do të fillojë të prekë pagesat nga fundi i prillit, raporton bbc.

Duke folur me gazetarët, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se nuk ka një kërcënim të menjëhershëm për furnizimet e Evropës.

“A do të thotë kjo se nëse nuk ka konfirmim në rubla, atëherë furnizimi me gaz do të ndërpritet nga 1 prilli? Jo, nuk ka dhe nuk rrjedh nga dekreti”, pohoi ai.

Rusia furnizon Bashkimin Evropian (BE) me rreth 40 për qind të importeve të saj të gazit dhe 30 për qind të naftës së saj, të cilat kryesisht paguhen në euro dhe dollarë. /Telegrafi/

Më Shumë

Gërxhaliu: Është koha të rriten pagat në sektorin publik dhe privat

Njohësi i zhvillimeve ekonomike në vend, Safet Gërxhaliu, ka thënë se sektori prodhues në Kosovë duhet të mbështetet në mënyrë që të ketë rritje...

Liga Unike e Femrave/ Bashkimi pret Prishtinën

Në mesjavë do të zhvillohet xhiroja e dytë në Ligën Unike të Femrave. Në xhiron e parë fitore shënuan skuadrat nga Shqipëria në tri...

Lajmet e Fundit