23.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Meta: Haradinaj figurë historike

BeqirMeta-historianHistoriani Beqir Meta, autor i dhjetëra librave që prekin temat e reprezaljeve 100-vjeçare shoviniste dhe grabitjes së kufijve nga fqinjët tanë grekë e serbë, thotë se “e rëndësishme është të kuptojmë që për çdo lloj momenti historik, për një ngjarje, një personalitet, një kryengritje, një përpjekje që është bërë, çfarë përfaqëson. Në këtë kontekst ai rrëfen edhe rolin e Ramush Haradinaj dhe UÇK-së për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës”.

Duke mos dëshiruar të japë komente për deklaratat e analistit Fatos Lubonja se Ramush Haradinaj mund të cilësohet “vrasës”, historiani Beqir Meta preferon të flas për rolin dhe pozicionin e Haradinaj si figurë historike pas fushatës së tmerrshme të helmimit të fëmijëve kosovarë nga serbët, vrasjes së të rinjve shqiptarë, që solli si kundër-reaksion edhe daljen në skenë të UÇK-së.

“Këto luftëra në themel të tyre kanë pasur karakterin e tyre të drejtë çlirimtar dhe në të gjitha rastet kanë qenë luftërat e një populli të kërcënuar për të siguruar mbijetesën e vet. Këtu nuk bënë përjashtim as lufta që ka bërë UÇK-ja e gjithë populli i Kosovës për të shpëtuar nga shtypja dhe nga dhuna serbe. Gjithë bota e di, duke pohuar dhe dokumentuar qëllimin që kishte Serbia; spastrimi etnik i Kosovës.

Kështu që në këtë kontekst karakteri i luftës dhe nga studiuesit, politologët, organet e shtypit më serioze ndërkombëtare, karakteri çlirimtar i saj është e evidentuar qartë. Sigurisht që lufta ka edhe tejkalime nga individë të ndryshëm, por një karakter i veçantë nuk mund të provojë karakterin e një lufte.

Kombi shqiptar ka që nga lidhja e Prizrenit, kur shqiptarët janë ndier si komb, deri në ditët e sotme që po mbrohen në mënyrë të pandërprerë nga përpjekja e fqinjëve dhe organizmave të ndryshëm dhe individëve të ndryshme, për t’i anatemuar, për t’i gjykuar negativisht luftërat dhe përpjekje e shqiptarëve”, u shpreh për ‘Shqiptarja’ historiani Beqir Meta.

Më Shumë

Talibanët një vit më vonë: Vajzat e zhdukura të Afganistanit

Për 20 vitet e fundit, gratë kishin luajtur një rol vendimtar në ndërtimin e një Afganistani të ri. Ato ishin anëtare të gjyqësorit, punonjëse...

Haradinaj viziton DokuFest-in, thotë se po e vendos Kosovën në hartën e botës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka vizituar sot festivalin ndërkombëtar të filmit dokumetar dhe atij të shkurtër, DokuFest, në Prizren,...

Lajmet e Fundit