19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Milaj i Prizrenit — Jetesa në fshatin e braktisur

Është oxhaku i vetëm që tymon në këtë fshat.

Familja 5 anëtarëshe e Bajram Rashkajt ka mbetur e vetmja në fshatin Milaj të Prizrenit tash e sa vite.

Rrethuar me shtëpi të braktisura, familje që lanë fshatin për një jetë më të mirë.

Mbi 30 familje sa ishin dikur, tanimë ka mbetur vetëm kjo familje.

E kryefamiljari, Bajrami, para shtëpisë së tij të vjetër, rrëfen për jetesën në këtë vend.

Thotë se dikur shpresonte se një ditë kushërinjtë e tij do t’i kthehen jetës në fshat, por një gjë e tillë nuk ndodhi kurrë.

Megjithëse, kushtet tashmë janë përmirësuar Bajram Rashkaj planet për të lënë fshatin ku është rritur i ka shtyer për ca vite më tutje.

Rashkaj jeton me gruan, vajzën dhe dy djemtë e tij.

Ai deri vonë kishte jetuar në shtëpinë e vjetër që tashmë është ahur për krerët e lopëve me të cilat mban familjen.

Ndërkaq shtëpinë e re ua ka ndërtuar Komuna e Prizrenit para katër vitesh.

Më Shumë

25 vjet nga thyerja e kufirit Kosovë-Shqipëri

Beteja e Koshares më 9 prill 1999, në kuadër të operacionit “Shigjeta”, është njëra ndër më të përgjakshmet dhe më heroiket e luftës së...

Urimi i Selmanajt për festën e Fitër Bajramit

Kryetari i LDK-së në Prizren, Driton Selmanaj ka vizituar Bashkësin Islame. Ai ka uruar të gjithë besimtarët Islam për festën Fitër Bajramit. "Dashuria për atdheun dhe...

Lajmet e Fundit