25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Murati: Jahjaga të rekomandojë zgjedhje të reja

Valon MuratiSekretari i përgjithshëm i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ka vlerësuar se vetëm zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare mund t’i japin fund ngërçit të krijuar politik, sepse sipas tij, as PDK me partnerët e saj e as koalicioni LDK-AAK-Nisma nuk mund të sigurojnë qeveri stabile.

Prandaj Murati ka deklaruar se presidentja Atifete Jahjaga, në konsultim me partitë politike, duhet të merret vesh sa më shpejt për organizimin e zgjedhjeve të reja.

“Zgjedhjet e reja do ta zgjidhin lëmshin te partitë, sidomos në elektoratin shqiptar, duke qenë se në to do të kishim pak a shumë tri grupe, i pari koalicioni PDK-PD-LB në të cilin eventualisht do të mund t’i bashkëngjitej edhe AKR dhe koalicionin LDK-AAK-Nisma dhe Lëvizja Vetëvendosje”, ka thënë Murati. /Epoka e Re/

Më Shumë

Euro 2024 vjen sot me dy ndeshje

Euro 2024 vazhdon sot me ndeshjet e radhës. Për dallim nga ditët e tjera që janë zhvilluar nga tri ndeshje, në orarin e ditës së...

Një 45-vjeçare dyshohet se është vetëvrarë mëngjesin e sotëm në Prizren

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, ku një grua dyshohet se është vetëvrarë. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin, Shaqir Bytyqi,...

Lajmet e Fundit