13.8 C
Prizren
E shtunë, 18 Maj, 2024

Betejë e re mes treshes dhe PDK-së

Kuvendi i Kosoves14Isa Mustafa dhe koalicioni LDK, AAK dhe Nisma kanë respektuar shumë shpejt masën e përkohshme të Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e postit të kryetarit të Kuvendit.

Ndonëse një ditë më herët, blloku LDK, AAK dhe Nisma kishte paralajmëruar presidenten Atifete Jahjaga që të procedojë tutje me nominimin e mandatarit të qeverisë ose mund të përballet me kushtetuesen. Dje, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese ky koalicion u pajtua se pezullimi është një masë standarde për raste të tilla.

Gjykata Kushtetuese ka nxjerrë të mërkurën vendimin për masë të përkohshme, me të cilën pezullon vendimin për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, të votuar nga 83 deputetë të Kuvendit më 17 korrik 2014. Me këtë vendim, obligohet Kuvendi të përmbahet nga çfarëdo veprimi deri në vendimin përfundimtar të gjykatës, i cili është paralajmëruar se do të merret më së largu deri më 18 shtator/tribuna/

Më Shumë

Osmani: Kosova tashmë është Republikë, e kemi obligim angazhimin për zbardhjen e fatit të Ukshin Hotit

  Presidentja Vjosa Osmani e ka kujtuar veprimtarin Ukshin Hoti në 25-vjetorin e zhdukjes së tij. Ajo ka thënë se prej 25-vjetësh, emri i intelektualit e...

Fitojnë Ballkani e Llapi po jo edhe Drita

Ballkani dhe Llapi kanë arritur të fitojnë në Javën e tridhjetë e katërt të Superligës, por jo edhe Drita. Ballkani ka mposhtur bindshëm Fushë Kosovën,...

Lajmet e Fundit